Valinin İlk Çalışma Gezisi Sur’a
Vali Münir Karaloğlu, Keçi Burcundan Hevsel’e, Kurşunlu Camiinden On Gözlü köprüye kadar birçok tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere sahip Sur ilçesinde incelemelerde bulundu, vatandaşlarla çay içip, sohbet etti.

Nasuh Paşa camiinde eda ettiği ikindi namazının ardından 10000 yıllık tarihi ile kadim şehir Diyarbakır’ın en eski yerleşim yerlerinden olan Sur’daki, imar ve ihya çalışmaları sonucu yeniden inşa edilen evleri yerinde inceleyen Vali Karaloğlu, incelemelerden sonra burada bulunan çalışanlarla şantiye alanında bir süre sohbet etti.

Sonrasında 2016 yılında bölücü terör örgütü mensuplarınca tahrip edilen ve hem tarihi hem de manevi yönden önemli bir yere sahip Fatih Paşa (Kurşunlu) Camiini ziyaret eden Vali Karaloğlu, teröristlerce tarihi camiye verilen tahribat ve zararın fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezdi.

Ardından, Sur sokaklarında yapılan peyzaj çalışmalarını, Diyarbakır’ın mimarisine uygun olarak tasarlanan evleri ve düzenlemesine devam edilen Sur Millet Bahçesini de inceleyen Vali Karaloğlu sorumlulardan çalışmalar hakkında bilgi aldı. İşbaşındaki çalışanlara, çalışmalarından dolayı teşekkür etti ve kolaylıklar diledi.

Daha sonra Vali Karaloğlu, Keçi Burcuna geçerek önce burçta bulunan mahzenleri gezdi ardından burca çıkarak Diyarbakır’ın tarihi ile bütünleşmiş olan doğal dokusunu, Hevsel Bahçelerini ve On Gözlü Köprüyü seyretti. Burada, yetkililerden Diyarbakır’ın tarihi hakkında bilgiler alan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel yapısını korumak amacıyla ilerleyen süreçte neler yapılabileceği konusunda yetkililerle istişarelerde bulundu.

Keçi Burcundan sonra Dicle nehrinin üzerinde kurulu tarihi On Gözlü Köprüyü ziyaret eden Vali Karaloğlu, köprüde bulunan ailelerle sohbet etti, çocuklara hediyeler dağıttı. Üniversiteden yeni mezun olmuş ve ailesiyle beraber On Gözlü köprüde bulunan bir gençle de bir süre sohbet eden Vali Karaloğlu, mezun gence geleceğe yönelik nasihatlerde bulundu ve eğitim süreci sonrasındaki yaşamında başarılar diledi.

Özellikle On Gözlü köprünün etrafında bulunan çay bahçelerindeki ailelerin yanına giderek onlarla çay eşliğinde samimi bir sohbet gerçekleştiren Vali Karaloğlu, ailelerin talep ve sorunlarını dinledi, bol bol fotoğraf çektirdi.