Vali Münir Karaloğlu’dan Van’a Turizm Ve Ticaret Çıkarması
Vali Münir Karaloğlu Antalyalı 60 işinsanı ile 10. Van Turizm ve Seyehat Fuarı’na katıldı.
10 sene önce Van’da bir fuar ve kongre merkezinin bile olmadığı dönemlerde Vali Münir Karaloğlu’nun girişimleriyle bir halı sahanın bahçesinde başlatılan fuar bu yıl Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde uluslararası birçok firmanın katılımıyla gerçekleşti. Fuarın onur konuğu olan Vali Münir Karaloğlu; Isparta Valisi, Ömer Seymenoğlu, ATSO Başkanı Davut Çetin ve Antalyalı 60 işinsanı ile fuara katıldı. Van’ın kendisi için özel bir kent olduğunu belirten Vali Karaloğlu, hali hazırda görev yaptığı Antalya’nın Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi, Van’ın ise Doğu’ya açılan kapısı olduğunu vurguladı.

Beraberindeki Heyet ile Van’a turizm çıkarması yapan Vali Münir Karaloğlu’nu Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez havalimanında karşıladı. Van Valiliğini ziyaret eden Vali Karaloğlu, Vali Mehmet Emin Bilmez’e görevinde başarılar dileyip Van’ın ne kadar değerli bir şehir olduğu hakkında karşılıklı sohbet etti.

Valilik ziyaretinin ardından Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Vali Münir Karaloğlu ve beraberindeki heyet, burada Van TSO Başkanı Necdet Takva'nın ev sahipliğinde Vanlı işadamlarıyla buluşup iki şehir arasındaki olası ortak projeleri masaya yatırdı. Vali Karaloğlu daha sonra Van Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nın açılışına katılarak Antalya'nın turizm sektöründeki başarılarını ve tecrübelerini paylaştı.

Van Çok Önemli Bir Merkez
Hâlihazırda bulunan fuar ve kongre merkezinin Van’a kazandırılmasında ve 10’uncusu düzenlenen Turizm ve Seyahat Fuar’ının gerçekleştirilmesinde olduğu gibi şehrin daha birçok noktasında imzası bulunan Eski Van Valisi Münir Karaloğlu Van’ın kendisi için çok önemli bir şehir olduğunu ve Van’ı çok sevdiğini ifade etti.

Çok Büyük Bir Emek Var
On sene önce tartışmalar arasında halı sahada başlayan fuarın bütün zorlu yıllara rağmen, deprem yıllarına rağmen bugün 10’ncusunu yapacak noktaya geldiyse bunun altında çok büyük bir başarı olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, bu başarıdan dolayı emeği geçen herkesi tebrik etti.

Van Kaldıraç Gibidir
Antalya’nın Türkiye’nin ve dünyanın çok önemli turizm destinasyonlarından bir tanesi olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, Antalya’nın Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi Van’ın ise Türkiye’nin doğu kapısı olduğuna vurgu yaptı.

Van’ın çok büyük bir ticaret ve turizm potansiyeli olan önemli bir merkez olduğunu açıklayan Vali Karaloğlu “ Van kaldıraç gibidir. Van’a yapılacak her yatırım, her doğru iş sadece Van’ı değil Van’ın etrafındaki en az beş altı vilayetinde hayatını doğrudan etkiler. Van’ı kalkındırırsanız çevresindeki ileri de kalkındırırsınız” dedi.

Antalya - Van Arası İşbirliği
Antalya olarak hem tecrübelerini paylaşmak hem de Van’ın tecrübelerinden istifade etmek için işinsanlarıyla birlikte geldiğini aktaran Vali Karaloğlu “Van’ın ışığına ışık katmak için buradayız. İnşallah iki şehrin iş birliği önümüzdeki yıllarda çok güzel bir sinerji oluşturacağına inanıyorum. Antalya olarak İran pazarından daha çok pay almak istiyoruz. Daha çok pay almanın en önemli ayaklarından bir tanesi Van’dır. Antalya ya gelen birçok İranlı turist önce Van’a gelir, Van’dan iç hatla uçarak Antalya ya gelir. Biz iki şehir arasında oluşacak turizm işbirliğinin hem Van’a hem de Antalya’ya çok şey katacağının bilinciyle buradayız. İnşallah bu işbirliğini daha çok arttıralım. Antalya’ya gelen batılı turiste de biz Van’ı gezdirelim” ifadelerini kullandı.

Fuarın açılışını gerçekleştiren Vali Karaloğlu beraberindeki heyet ile fuara katılan kurum kuruluş ve firmaların stantlarını gezdi.