Vali Karaloğlu’ndan Otel İşletmecilerine Kritik Uyarı
Vali Münir Karaloğlu, Ağustos ayı Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Buluşmasına katıldı.
AKTOB’un sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlediği toplantıya Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve konaklama sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Münir Karaloğlu, “Turizm sektörü olarak 2018 yılında tüm zamanların en iyi sezonunu geçirdik, sezon başında 16 milyonluk bir hedef belirlemiştik. 2019, 2018'den iyi olacak. Bu şehir hedeflediklerimizi başarabilirse 16 milyon rakamını da görebilir. Şu anda ağustos ayının son haftasındayız, bugüne kadar gördüğümüz rakamlar 2019'un sonunda 16 milyonu yakalayacağımızı gösteriyor" dedi.

Ortak Soframızı Kirletenlere Farklı Tedbirler Uygulayacağız
Turizm sektöründe ve konaklama sektöründe çeşitli sorunlar olduğunu, bunların başında da çevrenin geldiğini belirten Vali Karaloğlu, "Emin olun, ilin valisi olarak en çok zorlandığım, en çok sıkıldığım ve utandığım konu bir turizmciye, bir otel sahibine, 'Kardeşim senin atık suyun dereye akıyor, denize akıyor' diye söylemektir. Arkadaşlar bu dereler, bu deniz, bu çevre bizim ortak soframız. Ortak soframızı kirletmeye hiç kimsenin, ama hiç kimsenin hakkı yok. Birileri bizim ortak soframızı kirletmeye inatla devam ederse bundan sonra artık farklı tedbirler uygulayacağız" ifadelerini kullandı.

Kapılarına Mühür Vuracağız
Bugüne kadar çevreyi kirletenleri, kentin marka değerine zarar vermemek adına afişe etmediklerini aktaran Vali Münir Karaloğlu, "Bundan sonra hala atık suyunu, hala yıkama suyunu, çevre suyunu doğrudan alıcı ortama bir tesisimiz bırakıyorsa, iki şey yapacağız. Kimse kusura bakmasın. Bugüne kadar gidiyorduk, bulduğumuz uzantısına beton döküyorduk, ceza veriyorduk, geliyorduk. Bundan sonra böyle yapmayacağız. Geçen hafta arkadaşlara talimat verdim, artık mühürleyeceğiz. Bir otel hala inatla atık suyunu dereye, denize, kendi kullandığı plaja veriyorsa artık ceza vermeyle yetinmeyeceğiz. Gidip kapısına mühür vuracağız, içeride şu kadar müşteri varmış, o bizi ilgilendirmeyecek. Büyük zarardan korunmak için az zararı göze alacağız, kimse kusura bakmasın" şeklinde konuştu.

Halka Bedel Ödetenleri Cezalandıracağız
Otelciler arasında işini çok iyi yapanların olduğunu da vurgulayan Vali Karaloğlu, "İşini çok iyi yapan arkadaşlar vardır, çok titiz davranan arkadaşlar vardır, onları tebrik ediyorum. Onları da sözlerimin dışında tutuyorum ama biz problemleri açık yüreklilikle konuşmazsak problem devam eder. Büyükşehir Belediyesi ne yapsın? Teker teker biz her otelin bahçesinde arıtma tesisi yapamayız. Ama genel kolektörlerimiz var, oraya bağladığınız zaman atık su bedeli ödüyorsunuz. Allah'ın deresine, denizine bağladığınız zaman kimseye bedel ödemiyorsunuz ama bana bedel ödetiyorsunuz, topluma bedel ödetiyorsunuz, sektöre bedel ödetiyorsunuz, buna hakkınız yok. Bunu mutlaka el birliğiyle başaracağız. Bu konularda sizin de en az benim kadar rahatsız olduğunuzu biliyoruz ama bundan sonra sadece denetle, ceza, yaz değil, mühürleyeceğiz" dedi.

Konaklama Tesisleri Sıfır Atık Projesine Destek Vermeli
Vali Münir Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi'ne konaklama tesislerinin de destek vermesini ve otelcilerden güneş enerjisinden daha fazla yararlanmaları amacıyla çalışma başlatmalarını istedi. Vali Münir Karaloğlu, 2020 yılı için Antalya genelinde kültürel etkinliklerin Büyükşehir Belediyesi'nce duyurulacağı bir proje başlatıldığını da sözlerine ekledi.

Program, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve otel yöneticisi Nihat Vural’ın Vali Münir Karaloğlu’na tablo hediye etmesiyle son buldu.