VALİ KARALOĞLU VE BAKAN ÇAVUŞOĞLU MANAVGAT İSTİHDAM FUARINI AÇTI
Vali Münir Karaloğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu istihdama katkı sağlamak amacıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Manavgat İstihdam Fuarı açılışını gerçekleştirdi.
Fuarın açılış törenine Vali Karaloğlu’nun yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Milletvekilleri İbrahim Aydın, Dr. Tuba Vural Çokal, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, STK temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.
 
Fuarın açılış konuşmasına 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Vali Münir Karaloğlu, “Barışın, huzurun, sevginin ve bereketin simgesi kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Onların her zaman başımızın tacı olduğunu yineliyorum” şeklinde konuştu.
 
HEDEFİMİZ 150 BİN İSTİHDAMIN ÜZERİNE ÇIKMAK
İş arayan ve işvereni aynı ortamda buluşturan, istihdam fuarlarının çok önemli olduğuna vurgu yapan Vali Münir Karaloğlu, “Biliyorsunuz ki Türkiye genelinde İstihdam Seferberliği başlatıldı. Antalya ve Manavgat’ta istihdam fuarlarımıza devam edecek. Bu ay içerisinde Antalya’da da bir istihdam fuarımıza olacak. 2017’de 184 bin yeni istihdam sağlamıştık ve Türkiye ikincisi olmuştuk. 2018’de de 165 bin yeni istihdamımız olmuştu. Bu senede 150 binin üzerine çıkarız belki 200 bine de yaklaşırız. Antalya adına Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, Cumhurbaşkanımıza 150 bin yeni istihdam sözü vermişti. Hedefimiz Cumhurbaşkanımıza verilen sözün üzerine çıkmak. El birliğiyle, işverenlerimiz ve iş insanlarımızla bunun üzerine çıkacağız” şeklinde konuştu.
 
MANAVGAT BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP
Manavgat’ın büyük bir önem ve potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, Manavgat’ın önü açılsın diye aldığımız talimatlar doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Toplantıdan sonra Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile beraber inşaatı devam eden ve Manavgat için çok önemli olan, Manavgat şehir merkezindeki son kavşağımızın inşaatını inceleyeceğiz. İnşaatın turizm sezonundan önce bitirilebilmesi için talimatlarını alacağız. İnşaatı devam eden Manavgat’taki son kavşağımızın uzunluğu 960 metre, 1802 metre köprü yapıyoruz. Şu anda batı Manavgat Side orta kavşağı Antalya’daki en uzun köprülü kavşaktır. İkincisi de geçen yıl bitirdiğimiz Manavgat’taki diğer kavşağımız oda 840 metreydi. Manavgat’a potansiyeline uygun bir şekilde devletimiz, hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yatırım yapmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
MANAVGATTA İSTİHDAM ARTACAK
Manavgat’ta 360 dönüm araziye kurulacak olan Manavgat Organize Sanayi Bölgemiz için kurumların, Manavgat ve Büyükşehir belediyemizin olumlu görüşleri geldi. Diğer kurumların da bu hafta görüşlerini tamamladıktan sonra valiliğimizin uygun görüşüyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza Manavgat Organize Sanayi Bölgesi kurulum dilekçemizi vermiş olacağız. Hızlı bir şekilde Manavgat Organize Sanayi Bölgesini kurup Manavgat’ta hem yatırımları hem de istihdamı hep birlikte arttırmış olacağız” dedi.
 
DEVLETİMİZ VATANDAŞIMIZ İÇİN ÇALIŞIYOR
2019 istihdam teşvik paketinin açıklandığına değinen Vali Münir Karaloğlu, “Çarşamba günü Manavgat’ta istihdam paketinin bütün unsurları açıklanacak. Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR il müdürlerimiz konuyu anlatacak. Nisan ayının sonuna kadar 2018 ortalamasının üzerinde her yeni elemanla ilgili devletimiz 3 ay maaşını, SSK primini ve vergilerini devletimiz ödeyecek. 18-25 yaş aralığındaki kadın ve engelli teşviki 15 aya çıkıyor ve 25 bin liraya yaklaşıyor. Bunun dışında imalat sanayinde eleman alıyorsanız, teknoloji üretiminde eleman alıyorsanız yine farklı teşvikler var.  Devletimiz yeter ki vatandaşımız iş sahibi olsun, vatandaşımızın sofrasında aş olsun ekmek olsun düşüncesiyle son derece önemli bir teşvik paketini açıkladı.  İnşallah özellikle turizm sektöründeki arkadaşlar nisan ayının otuzuna kadar olan süreyi biraz daha öne alırlar ve elemanlarını işe başlatarak kendileri de bu teşvikten istifade ederler” dedi.
 
Farklı sektörlerden 84 kurumsal firmanın katılımı ile gerçekleşecek Manavgat’ta İş Var Fuarı 8-9 Mart tarihleri boyunca halka açık olacak.