VALİ KARALOĞLU ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN PROJESİNİ ANTALYA’DA BAŞLATTI
Vali Münir Karaloğlu ile İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ kampanyasını Antalya’da başlattı.
Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın sloganıyla Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı olarak hayata geçirilen kampanyanın tanıtımı, Antalya'da Atatürk Caddesi'nde Vali Münir Karaloğlu ve İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’nin katılımı ile gerçekleştirildi.
 
İçişleri Bakanlığı'nın, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan yasa değişikliğiyle, 'Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarıyla yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır' hükmü getirildi.
 
ANTALYA’DA TRAFİK GÜVENLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ
Etkinlikte konuşan Vali Münir Karaloğlu, “İçişleri Bakanlığı 2019 yılını ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan etti. Bakan yardımcımız Muhterem İnce’nin katılımıyla bugün ilk uygulamasını çocuklarımızla yaptık. Antalya’mız huzur ve güvenin şehridir. Biz şehrimizde trafik güvenliğine çok önem veriyoruz. Biliyorsunuz daha önce basınımızla Antalya’da ‘Ölümle Tokalaşma’ kampanyası yaptık ve Türkiye’de büyük ilgi gördü. Sizin desteğiniz ve bu kampanyalarla birlikte trafikte bir farkındalık oluşturarak, özellikle yaya geçişlerinde, yaya üstünlüğünü bütün sürücülerimize kabul ettirebiliriz. İnşallah hep birlikte daha az ölümlerin olduğu, daha güvenli bir trafik sistemini oluştururuz” dedi.
 
2019 YAYA YILI İLAN EDİLDİ
Ankara’dan, Antalya’ya ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ diyerek geldiğini vurgulayan Muhterem İnce, “Trafikte yaya önceliğinin 2018 Ekim ayında yasallaşmasından sonra ilk defa bir lansmanla bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. İçişleri Bakanlığı 2019 yılını yaya yılı olarak ilan etti. Tüm Türkiye’de 12.00 ile 13.30 arasında, 20 bin yaya kavşağında, 200 bin görevlimizle ve vatandaşlarımıza bir farkındalık oluşturmak için yaya geçişlerindeyiz. Yaya önceliği, önceden nezaketen uyguladığımız ama bugünden itibaren kanunlaştırdığımız bir uygulama olacak” ifadelerini kullandı. 
 
ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN
Trafik güvenliğine büyük önem verildiğini vurgulayan Muhterem İnce, trafik kazalarını ve ölüm oranlarını en aza indirmek için çok sayıda kampanya düzenlediklerini belirtti. 'Kırmızı Düdük', 'Bu Yolda Hep Birlikteyiz', 'Maket Araçlar' gibi kampanyaların bunlardan bazıları olduğunu anlatan İnce, "6 Şubat itibarıyla da 'Yaya Önceliği' kampanyamızla halkımızı bu konuda bilinçlendirmek, farkındalık oluşturmak istiyoruz. Tüm çocuklarımızla 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' diyoruz" şeklinde konuştu. Etkinliğin ardından Vali Münir Karaloğlu ve Muhterem İnce 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' programına destek veren herkese teşekkür ederek, çocuklarla birlikte sloganlar atıp, hatalı sürücülere kırmızı düdük çaldı.