Vali Karaloğlu: "Likya Yolu Tarihi Bir Güzergâh"
Vali Münir Karaloğlu, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, Antik Likya Yolu, Ulupınar-Olympos arasında gerçekleşen doğa yürüyüşüne katıldı.
Vali Münir Karaloğlu liderliğinde gerçekleştirilen Ulupınar-Olympos Likya Yolu Yürüyüşü ’ne Kemer Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Başsavcı Halil İnal, Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Kemer Belediyesi Başkan Vekili Emrah Ayhan, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, turizmciler ve doğaseverler katıldı.

Likya yolu üzerinde Çıralı’da bulunan Yanartaş'a çıkan Vali Münir Karaloğlu ve doğaseverler, burada hazırlanan tiyatro gösterisini ve ardından Olympos antik kentinde tapınak girişinde yan flüt dinletisini izlediler, ardından kazı başkanı Prof. Dr. Yelda Olcay Uçkan rehberliğinde bölge hakkında bilgiler aldılar.

Antalya Deniz Kum Ve Güneşten İbaret Değil
Likya Yolu Yürüyüşü ’nün Antalya’daki turizmi çeşitlendirme faaliyetlerinden bir tanesi olduğuna vurgu yapan Vali Münir Karaloğlu, “Biz Antalya’nın sadece deniz, kum, güneş değil, çok önemli özelliklerinin olduğunu, çok önemli değerleri içinde barındırdığını ve bunları da çok fazla bilmediğimizi ve kullanmadığımızı düşünüyoruz. Likya Yolu Kemer ‘den başlayıp, Fethiye’ye kadar devam eden tarihi bir güzergâh. En uzun mesafeli yürüyüş rotalarından bir tanesi. 540 km. ye varan bir mesafe. Üzerinde onlarca antik şehrin, antik tiyatronun bulunduğu muhteşem bir doğa” dedi.

İnsanlar Kültürle Doğayla Gastronomiyle Buluşmak İstiyor
İnsanların tatil anlayışının değiştiğini belirten Vali Münir Karaloğlu, “İnsanlar artık tatile geldiklerinde bir otelde 15 gün yiyip içip güneşlenmek istemiyor. İnsanlar kültürle, doğayla, gastronomiyle buluşmak istiyor. Onun için elimizde bulunan bu ve benzeri değerleri mutlaka insanlığın istifadesine sunmalıyız. Öncelikle biz bilip sahiplenip koruyacağız. Biz sahiplenip korumazsak zaten turistlere sunma şansımız olmaz” ifadelerini kullandı.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen, Antik Ulupınar-Olympos arasındaki 13 kilometrelik etapta gerçekleşen halk yürüyüşüne yüzlerce Antalyalı katıldı.