Vali Karaloğlu Anadolu Selçuklu Sikkeleri Sergisi’ni Açtı
Vali Münir Karaloğlu 23 Nisan etkinlikleri kapsamında Antalya Müzesi’nde düzenlenen Anadolu Selçuklu Sikkeleri Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında, Antalya Müzesi'nde, günümüze kadar bilinmeyen 51 Selçuklu sikkesi ile çift başlı kartal figürlü Selçuklu Sultan mührünün de aralarında bulunduğu, koleksiyoner Bahadır Kalaycı'ya ait 771 sikkenin yer aldığı sergi ziyarete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayesinde gerçekleştirilen sergide konuşan Vali Münir Karaloğlu 23 Nisan’ın yeniden var olma, emperyalizme karşı yeniden ayaklanmayı ifade ettiğine değinerek, Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuklara hediye etmesinin Türk milleti ve dünya çocukları için çok önemli bir olay olduğunu belirtti.

Anadolu Selçuklu devleti için Antalya ve Alanya’nın önemli iki merkez olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, “812 yıldır bu toprakları yurt tutan ecdadımızın en önemli ayak izleri olan sikkeleri bugün birlikte gezip öğreneceğiz” dedi.

Antalya Müzesi’nin dünyanın en önemli arkeolojik müzelerinden biri olduğunu, ancak iyi tanıtılamadığını vurgulayan Vali Karaloğlu, “Müzemizi daha çok insanın ziyaretine açabilmek daha çok insanla buluşturabilmek hepimizin görevidir. Durağan müzeye çok fazla insanı sokamayız. Bundan sonra farklı sergileri de müzemizde açmaya devam edeceğiz. Antalyalılar kendileri gelip görmediği müzeye başkalarını davet edemez. Önce Antalyalılar gelecek. Antalyalılar şehrinin tarihini, bu topraklarda yaşayan medeniyetlerin ayak izini görecek ki sonra da şehre gelen insanları buraya davet edebilsinler. Ben Antalyalıları müzeye sahip çıkmaya davet ediyorum. Çok önemli ve zengin bir arkeoloji müzemiz var, kıymetini bilmeliyiz” dedi.

Kurdele kesiminin ardından Vali Karaloğlu ve beraberindeki heyet Anadolu Selçuklu Sikkeleri Sergisi’ni gezdi.