Su Altı Dünyasının Göbekli Tepesi Antalya’da
Vali Münir Karaloğlu, Batı Antalya açıklarında, M.Ö 1600 yıllarına ait olduğu düşünülen dünyanın en eski gemi batığının keşfedildiğini belirterek, "Su altı arkeolojisi bakımından çığır açacak yeni bir keşif. Bu batık su altının Göbekli Tepe’sidir" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığının izinleriyle Akdeniz kıyılarında, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Sualtı Araştırma Merkezi ekiplerinin sualtı araştırmaları sonucunda, M.Ö. 1600 yılına ait olduğu düşünülen, dünyanın en eski ticaret gemisini bulundu.

Yeni keşifle ilgili açıklama, Vali Münir Karaloğlu, AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, AÜ Sualtı Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hakan Öniz ve su altı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan'ın katılımıyla Kaleiçi Yat Limanı'nda yapıldı. Yeni keşifi değerlendiren Vali Karaloğlu, Akdeniz ve Selçuk Üniversiteleri öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Öniz başkanlığında bir bilimsel araştırma ekibi tarafından yapılan çalışmalarda batığın yaklaşık 3600 yaşında, 50 metre derinlikte olduğu, en az 1.5 ton külçe bakır yükü bulundurduğunu belirtti.

Batı Antalya’da 3600 Yıllık Bir Keşif
Su altı arkeolojisi bakımından çığır açacak yeni bir keşif olduğunu belirten Vali Karaloğlu, “"Akdeniz Üniversitesi'nin Kemer'de Sualtı Araştırma Merkezi var. Hakan Öniz hocamızın başında olduğu ekibin çalışmaları neticesinde Antalya'nın batısında yer almakta, şu anda noktasını tam olarak söyleyemiyoruz. Söylersek maalesef meraklısı çok, talan edilme ihtimali olduğu için Batı Antalya diye isimlendiriyoruz. Şu ana kadar bulunmuş en eski ticari gemi batığı olduğunu uzmanların söylediği bir keşif. Bundan önceki en eski batık, yine Antalya Uluburun'da Uluburun batığı olarak adlandırılan ve M.Ö. 1400 yılına ait batığımız var. Oradaki eserler Bodrum'daki su altı eserleri müzesinde sergileniyor. Bu batığımız Uluburun batığından 200 yıl daha olayı geri götürdü. M.Ö. 1600 yıllarına ait bir batık. 3600 yaşında bir batıktan bahsediyoruz, yükü bakır külçelerden oluşuyor. Geminin boyu 14 metre ve taşıdığı yükün de 1,5 tonluk bakır külçe olduğu kanıtlandı" diye konuştu.

Antalya’da Dünyanın En Eski Batığı Keşfedildi
Karada yapılan arkeolojik kazılarda Göbekli Tepe’nin tarihin sıfır noktası olarak kabul edildiğine vurgu yapan Vali Münir Karaloğlu, “Sualtı arkeolojisinde de bu yeni batık su altı dünyasının göbekli tepesidir. Bu kadar önemli bir batıktan bahsediyoruz. Burada çıkacak eserler için, Kültür ve Turizm Bakanımıza, Kemer'de Akdeniz Su Altı Arkeoloji Müzesi kurulması için bir proje sunmuştuk. İnşallah yapacağımız bu müzede batıktan çıkacak buluntuların konservasyonları yapıldıktan sonra sergilenecek. Kemer ilçemiz bu müzeyle beraber su altı arkeoloji ve denizciliğin de merkezi konumuna gelecek. Bu yeni keşfin su altı arkeolojisine yeni bir pencere açmasını temenni ediyorum. İnşallah kazı çalışmaları tamamlandığında çıkan eserleri müzede sergilemeye başladığımızda ne söylediğimiz daha iyi anlaşılacaktır. Akdeniz sahillerinde bu ve benzeri daha birçok batık olduğu ifade ediliyor. İmkânlar arttıkça, kabiliyetimiz geliştikçe diğerlerine de ulaşabiliriz” şeklinde konuştu.

Batık 50 Metre Derinlikte
Doç. Dr. Hakan Öniz, 50 metre derinlikteki batıkla ilgili 5 yıllık proje kapsamında uluslararası ünlü arkeologların da katılımıyla kazı çalışmalarının yapılacağını kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı izinleriyle Akdeniz kıyılarında arkeolojik su altı araştırmaları projesi kapsamında dünyanın en eski ticaret gemisi olduğunun bilimsel olarak tespit edildiğini söyleyen Doç. Dr. Öniz, “Bu batık muhtemelen günümüzden 3 bin 600 sene önce Kıbrıs adasından Ege'de bir bölgeye giderken yolda fırtınaya yakalanarak batıyor. Batığın ana yükü bakır külçeler. Külçelerin tipolojisinden M.Ö. 16'ncı yüzyıla ait bir ticaret gemisi olduğu ortaya çıkıyor. Bu gemi muhtemelen dünyanın ilk, en erken endüstriyel ürünlerini taşıyan bir gemi aynı zamanda. Bu özellikleriyle bilimsel olarak dünyada su altı arkeolojisi kapsamında çığır açtı diyebiliriz. Ayrıca Akdeniz kıyılarında bugüne kadar keşfi yapılan batık sayısı da toplam 167'ye yükseldi" diye konuştu.