Korkuteli’ndeki Tarihi Yapıları Ayağa Kaldıracağız
Vali Münir Karaloğlu, Korkuteli ilçesinde Selçuklu döneminde inşa edilen ve restorasyon çalışmaları tamamlanan Alaaddin Camii’nin açılışını gerçekleştirdi.
Korkuteli’nin, Antalya’nın önemli ilçelerinden bir tanesi olduğunu vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, “Korkuteli, Osmanlı döneminde Şehzade Korkut’un yazlık olarak kullandığı beldelerden biridir. Korkuteli’ndeki önemli tarihi mekânlarımızdan bir tanesi de restorasyondan sonra ilk kez cuma namazını kılacağımız Alaaddin Camii’dir. Bu camiinin 14. yüzyılda yapıldığı varsayılıyor. Ama 20. yüzyıl başında esas büyük cami küçültülerek bir camiye dönüştürülmüş. Alaaddin Camii’nin en önemli parçası giriş kapısı, çok orijinal bir giriş kapısına sahip” ifadelerini kullandı.

Restorasyon Çalışmalarını Hassasiyetle Sürdürdük
Alaaddin Cami’nin uzun bir restorasyon sürecinin ardından tamamlandığını belirten, Vali Münir Karaloğlu, “Kazı sırasında ortaya çıkan eserlerle, restorasyon projelerini yenileyerek hassas bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük.  Bugün de Alaaddin Cami’sini bitirerek açılışa hazır hale getirdik” dedi.

Korkuteli’nin Kimliğini Oluşturan Yapılar
Korkuteli’ndeki bütün tarihi yapıları ortaya çıkarıp ayağa kaldırmayı istediklerini vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, “Bu eserler Korkuteli ilçemizin aynı zamanda kimliğini de oluşturan yapılardır. İnşallah bu yapıları bundan sonra halkımız da gereği gibi kullanır” şeklinde konuştu.

Vali Münir Karaloğlu beraberindeki heyet ile açılışın ardından ilk Cuma namazını Alaeddin Camii’nde kıldı. 

Kılınan Cuma namazının ardından Vali Münir Karaloğlu, Tarihi Osmanlı Hamamını ve Sinaneddin Medresesi’ni gezerek tarihi yapılar hakkında, yetkililerden bilgi aldı.