FETİH DESTANI GÖNÜLLERİ FETHETTİ
Vali Münir Karaloğlu ile eşi Sevim Karaloğlu, Antalya’nın Fethi´nin 812. Yıl Dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen Geleneksel Fetih Yürüyüşüne katıldı. Antalyalılar tek yürek halinde fetih coşkusuna ortak oldular.
Antalya’nın 812 yıl önce Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından fethedilişi, Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor.
 
1-5 Mart tarihleri arasında düzenlenen etkinliklerden en çok ilgiyi görenlerden bir tanesi de fetih yürüyüşü oldu. Etkinliğe Vali Münir Karaloğlu ile eşi Sevim Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eşi Ebru Türel, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncularından Engin Altan Düzyatan, Celal Al, Ayberk Pekcan ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Yaklaşık iki kilometrelik yürüyüşün ardından Olbia Meydanı'nda sona eren Fetih Yürüyüşü, buradaki etkinliklerle devam etti. Fetih suresinin okunmasıyla başlayan meydan etkinliklerinde kılıç kalkan ve okçu ekipleri gösterilerini gerçekleştirdi. Mehteran takımları fetih marşları çaldı.
 
Törende Antalya’yı selamlayarak konuşmasına başlayan Vali Münir Karaloğlu “Eyy Aziz Şehir, Antalya! Seni selamlıyorum. Kaleiçi’ndeki Surlarınla, Hıdırlık Kulenle, fetih sembolün Şehzade Korkut Camii’nle selamlıyorum. Ey kadim şehir, Seni İmaret Medresenle, Kaş’ta Nasreddin, Elmalı’da Ömer Paşa Camii’nle, Sarıhacılar’daki düğmeli evlerin, Alanya’daki tarihi konaklarınla, hanların, hamamların, saraylarınla selamlıyorum. Ey kutlu şehir! Seni tüm sokaklarınla, tüm caddelerinle, taşın, toprağın, ağacın, havadaki kuşunla, yer altındaki ve üstündeki tüm değerlerinle selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.
 
Antalya’nın yurt kılınması ve tutulmasında emeği geçenleri de anan Vali Karaloğlu “Sultan Gıyaseddin Keyhüsrev, Zincir Kıran Mehmet Efendi, Vali Ertokuş Bey, Hüsamettin Yavlak Arslan ve daha niceleri… bu şehri bizim kılan herkesi, rahmetle ve minnetle anıyor, ruhlarının şad, mekanlarının cennet olmasını diliyorum” diyerek Antalya’nın fethini kısaca Antalyalılara anlattı.
 
5 Mart 1207’den itibaren Antalya’nın 812 yıldır Türk ve İslam yurdu olduğuna dikkat çeken Vali Karaloğlu “Fetih kutlamalarının önemine işaret etti. “Tarihimizi, ecdadımızı, dedemizi ve köklerimizi unutursak yok oluruz. En büyük yok oluş unutmaktır. Bu topraklarda kıyamete kadar var olmak için tarihimizi bilmek ecdadımıza saygı duymak zorundayız. 5 Mart 1207 bu kent için çok önemlidir" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından öğrencilerin sunduğu gösteriler, vatandaşların büyük beğenisini topladı. Kutlamaların sonunda tüm Antalyalıların heyecanla beklediği Solotürk gösterisi yer aldı. Hv. Plt. Yzb. Serdar Doğan’ın gökyüzündeki kıvrak manevraları ve tehlikeli akrobatik gösterisi Konyaaltı sahilini dolduran yaklaşık 200 bin Antalyalının nefesini kesti.
 
F16 pilotunun yapığı tehlikeli manevralarını cep telefonuyla saniye saniye kaydeden vatandaşlar, gösteriyi büyük bir beğeniyle izledi.