ANTALYA’NIN FETHİNİN 812. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMALARI BAŞLADI
Antalya´nın fethinin 812. yıl dönümü kutlamaları sergi ve konferanslarla başladı. Vali Münir Karaloğlu’nun katılımıyla gerçekleşen etkinlikler Antalya’nın tarihine ışık tutup Antalyalılara coşku ve heyecan kattı.
Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen kutlamalar kapsamında Antalya Kültür Merkezi (AKM) fuayesinde "Selçuklu Sikkeleri Sergisi", "Antalya'da Türk İslam Medeniyetinin İzleri Fotoğraf Sergisi" ve Antalya Olgunlaşma Enstitüsü "Antalya Selçuklu Kitabeleri Taştaki Emanetler Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.
 
Açılışa Vali Münir Karaloğlu ve eşi Sevim Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Garnizon Komutanı Piyade Albay Tuncay Polat, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, İl Jandarma Komutanı Tuğ Gen. Tekin Aktemur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.
 
BU TOPRAKLAR 812 YILDIR TÜRK VE İSLAM YURDU
Açılışta konuşan Vali Münir Karaloğlu, Antalya'nın fethinin kutlamalarının 5 Mart'a kadar süreceğini kaydetti. Antalya'nın 812 yıldır Türk ve İslam toprağı olduğunu anımsatan Vali Karaloğlu, "812 yıldır bu şehirde sancağımız ve bayrağımız dalgalanıyor. Yüzyıllardır bu şehirde özgür ve hür bir şekilde nefes alıyoruz. Bu şehri fetheden Anadolu Selçuklu Sultanı Giyaseddin Keyhüsrev ve onun değerli ordusu ile Antalya'nın ilk valisi Mübarizüddin Ertokuş beyi saygıyla anıyorum. Ertokuş Bey Antalya'da 17 yıl valilik yapmıştır. Bugünkü Antalya, Isparta ve Burdur'da tarihe meydan okuyan Selçuklu eserlerinin birçoğu, onun döneminde inşa edilmiştir. Bütün kahramanlarımızı minnetle, şükranla anıyoruz” dedi.
 
GELECEĞİ TARİH ŞUURUYLA İNŞA EDEBİLİRİZ
Tarih şuurunun gençlere ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine vurgu yapan Vali Karaloğlu “Geleceğimizi bu şuur üzerinden inşa etmemiz gerekiyor. Bu çabalar ve bu gayretler tarihimize sahip çıkmak ve gençleri tarih şuuru ile geleceğe hazırlamaktır." dedi.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise bir milletin bireylerini ortak bilinçle birbirine bağlayan tarihin aynı zamanda o milletin kimliği olduğunu vurguladı.
 
Protokol konuşmalarının ardından Milli Savunma Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun sunumuyla Türkiye’de Şehir Tarihi ve Araştırmaları Konferansı gerçekleşti.