Antalya Dünyanın En Güvenilir Şehri
Vali Münir Karaloğu, Turizm Haftası kapsamında Kapalı Yol’da düzenlenen esnaf buluşmasına katıldı.
Antalya Valiliği himayesinde, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB), Turizm Haftası kapsamında esnafa yönelik kahvaltı düzenledi. Kahvaltıya Vali Münir Karaloğlu’nun yanı sıra, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, ATSO Başkanı Davut Çetin, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, turizm sektörü temsilcileri ve çevre esnafı katıldı.

Turizm haftasının başladığını ve bu hafta boyunca sergi ve panellerin devam edeceğine değinen Vali Karaloğlu, 18Nisan’da düzenlenecek Likya Yolu Yürüyüşü ’ne tüm Antalyalıları beklediğini ifade etti.

Konuşmasında esnafa seslenen Vali Münir Karaloğlu, Antalya'da turizm sektörünün başat sektör olduğunu, turizmin iyi gitmesi durumunda birçok sektörün pozitif etkilendiğini söyledi. Esnafın turizmde pay almasını istediklerini dile getiren Karaloğlu, esnafın turistin şehir merkezine inmediğine yönelik şikâyetleri olduğunu vurgulayarak, "Sadece söylenerek turisti şehre indiremeyiz. Etrafımıza bakalım, Turizm Haftası'na girdiğimizi bize anımsatacak bir şey var mı? Vali olarak ben ne yaptım, belediyelerimiz, esnafımız, geçen haftaya göre bu hafta neyi değiştirdi? Hangi heyecanı duyduk? Yeni bir sezona giriyoruz, 16 milyon turist hedefi var. Bu hedeften istifade edelim diye ne yaptık?" diye konuştu.

Antalya'nın dünyanın en güvenilir şehirlerinden biri olduğunu belirten Vali Karaloğlu, bunun altında çok büyük emek olduğunu söyledi. Görevinin bu şehri güvenli tutmak olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, "Belediyelerimiz caddelerimizi cıvıl cıvıl, tertemiz, geceyi gündüz gibi aydınlık hale getirebiliyor mu? Geçen hafta Rusya'daydım, gece sokaktan otele girmek istemiyorsunuz. Aynı şeyleri bizim yapmamız lazım. Esnaf otokontrolünü yapıyor mu? Biz hala Antalya'da bunları konuşuyorsak turist şehre inmez. Hala etiketi, farklı fiyatları konuşuyorsak, hala taksiye binen turist gideceği yerin kilometre fiyatını bilemiyorsa turist şehre inmez, kendimizi kandırmayalım. Önce biz düzeleceğiz. Esnaf yanlış yaptığında yanındaki esnaf "bunu yapma" demeli. Bir seferlik düşünmeyin. Bir yanlışınız kartopu olarak geri döner. Kötülük çok çabuk yayılır. Üzdüğünüz bir misafir geri döndüğünde en az 10 kişiyi negatif etkiler. Sadece turist neden gelmiyor diye birbirimizi suçlarsak turist bu şehre gelmez. Sorumluluklarımızı yerine getirirsek turist bu şehre gelecek. Turistler tur otobüsüyle gelse aracı koyacak parklara ihtiyaç var. Turistin geleceği ortamları hep birlikte yaratacağız” dedi.

Antalya’da kurumlararası koordinasyonun çok iyi olduğuna değinen Vali Karaloğlu, “Bizim liderliğimizde, Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, ATSO, Esnaf Odaları Birliğimiz, sivil toplum kuruluşlarımızla güzel bir işbirliğimiz var. Bugün şehri yöneten herkes, esnafımızla bir kahvaltı sofrasında buluşabildi. Bu şehir adına bir güzelliktir. Bunu da korumamız, muhafaza etmemiz lazım. Bol kazançlı yeni rekorlar kıracağımız yeni bir sezon geçirmemizi temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından çizgi film ve animasyon karakterleri, müzik grubu eşliğinde gösteri yaptı.