VALİ KARALOĞLU ÇEVİK KUVVET VE SPOR GÜVENLİĞİ TOPLANTISI’NA KATILDI  

 
Vali Münir Karaloğlu; Çevik Kuvvet ve Spor Güvenliği Şube Müdürlükleri Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.
Çevik Kuvvet ve Spor Güvenliği Şube Müdürlükleri Değerlendirme Toplantısı, Antalya'nın Kemer ilçesinde başladı. Toplantıya Vali Münir Karaloğlu, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanı Cüneyt Ünal, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ile birlikte çevik kuvvet şube müdürleri, spor güvenliği şube müdürleri ve il emniyet müdür yardımcıları katıldı.
 
Toplantıda konuşan Vali Münir Karaloğlu; ‘Biz valilerin görev yaparken en büyük destekçilerimiz kolluk kuvvetlerimizdir. Bu kolluk kuvvetlerinin içerisinde şehir merkezlerinde, nüfusun kalabalık olduğu yerlerde görev yapan emniyet teşkilatımız en önemlilerinden birisidir.’ dedi.
 
Çevik Kuvvet ve Spor Güvenliği Şubelerinin Emniyet teşkilatının en hassas birimlerinin başında geldiğine dikkat çeken Vali Karaloğlu, çevik kuvvet personelinin toplumsal olaylar, etkinlikler, spor müsabakaları ve yasa dışı eylemlere yapacakları müdahalelerin son derece önemli olduğunu vurguladı. 
 
MÜDAHALE SON ÇARE OLMALI
Toplumsal olayların meydana gelmeden önce önlenmesinin önemini vurgulayan Vali Karaloğlu, ‘Özellikle çevik kuvvet polislerinin olaylara müdahale ederken dikkatli olması gerektiğini belirtti. 2011 yılında Van Valisi olarak görev yaptığım dönemde ilde deprem meydana geldi. Depremde de deprem sonrasında da kolluk kuvvetlerimize güvenlik kuvvetlerimize çok işimiz düştü.  Çünkü depremi yaşanan bölgede halkın psikolojisi yerle bir olmuştu. Psikolojisi yerle bir olmuş halkı tahrik etmek onları farklı amaçlara yönlendirmek çok kolay oluyor. O dönemde Van’a Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden bize yardıma gelen çevik kuvvet, jandarma ve polis arkadaşlarımız oldu. Enkaz başında bir polis arkadaşımız bana ve bazı bakanlara tepki gösteren kişilere karşı gaz kullandı. Rüzgâr da tersten esince gaz nedeniyle arama kurtarma çalışmaları durdu. Her dakika her saniyenin önemli olduğu arama kurtarma faaliyetine polis arkadaşımızın gereksiz bir gaz kullanımı dolayısıyla çalışmaya ara verildi. Lütfen arkadaşlar ya kendi canınız ya da başka bir vatandaşın canı tehlikeye girmeden gaz kullanmayın. Bazen gerekli gereksiz olaylarda bile gaz kullanılıyor. Buna gerek yok. Gaz son çare olmalı." dedi.
 
ÇEVİK KUVVETİN SOĞUKKANLI OLMASI GEREK
Çevik kuvvetin soğukkanlılığını koruması ve tahriklere karşı kendini muhafaza etmesi gerektiğini söyleyen Vali Karaloğlu; ‘Önde eylemci arkada polis onun arkasında da kameraman koşuyor. Yere düşen eylemciyi arkadaşımız şiddet uyguluyor. Kameramanda bunu çekiyor. Bizim polis teşkilatı olarak bir şanssızlığımız var. Biz binlerce iyi iş yaparız hiç biri haber olmaz. Çok büyük bir operasyon olur kimsenin burnu kanamadan tamamlanır. Ama kimse polise teşekkür etmez. Huzur ortamını sağlayan kimsenin burnu kanamadan tüm sorunları halleden polis teşkilatımızdır. Ama es kaza bir sorun olsa o haber günlerce medyada yer alır. Hem teşkilat yıpranır hem şehri yönetenler bizler yıpranırız. Bu yüzden çok dikkatli olmamız lazım soğukkanlılığımızı korumamız noktasında tahrikler karşısında çok hassas olmalıyız.’ diye konuştu.
 
FİNAL KARŞILAŞMALARINA DİKKAT ETMELİYİZ
Antalya'da oynanan Eskişehir- Göztepe karşılaşmasında yaşadığı tecrübeyi paylaşan Vali Karaloğlu, "Böyle bir spor, böyle bir futbol maçı anlayışı yok. Her türlü tedbiri aldık. Maçın başlamasına az bir zaman var. Maç başlıyor, dakika 1 stat yandı. Bizde 'Bugün can kaybı olmadan bitiremeyiz' anlayışı oluşmaya başladı. Baktık, inceledik. Biz tedbir alırken, birileri de maçı sabote etmek için elinden geleni yapmış. Birçok spor unsurunun da ihmali ve kastı vardı. Kimse olayı sahiplenmedi. Olay bizim üstümüze kaldı. Bu nedenle özellikle tek maçlı final karşılaşmalarına dikkat etmeliyiz." dedi.
 
Protokol konuşmalarının ardından Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Vali Münir Karaloğlu’na teşekkür plaketi takdim etti. Toplantıya katılan emniyet personeliyle hatıra fotoğrafı çekiminin ardından açılış töreni sona erdi.
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com