NİCE 95 YILLARA  

 
Cumhuriyet´in 95´inci yıl dönümü kutlamaları dolayısıyla Vali Münir Karaloğlu ve eşi Sevim Karaloğlu’nun ev sahipliğinde Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenlendi.
Resepsiyonda konuşan Vali Karaloğlu "Cumhuriyetimizi bize bahşeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle ve şükranla yad ediyorum" dedi.
 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve eşi Sevim Karaloğlu'nun ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Antalya Milletvekilleri Kemal Çelik, Cavit Arı, Abdurrahman Başkan, Tugay ve Garnizon Komutanı Tuncay Polat, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, il protokolü, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, başpehlivanlar ve muhtarlar katıldı.
 
Bu seneki Cumhuriyet Resepsiyonu’nu daha da genişleterek Antalya’daki bütün toplum kesimlerini temsil edecek hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden Vali Karaloğlu, Antalya’da kültür, sanat, spor alanından, iş dünyası ve devlet kademelerinden pek çok davetlinin katıldığını belirtti.
 
“BU TOPRAKLARDA 3 BÜYÜK DEVLET KURDUK”
Vali Karaloğlu resepsiyonda yaptığı konuşmada, “Malazgirt zaferinden sonra bu topraklarda 3 büyük devlet kurduk. Önce Anadolu Selçuklu Devletini ve muhteşem bir Selçuklu medeniyetini bu topraklarda inşa ettik. Antalya’mız Selçuklu Sultanı Gıyasettin Keyhüsrev tarafından Türk ve İslam toprağı olarak fethedildi. O gün bugündür 812 yıldır Türk toprağıdır. İkinci olarak Osmanlı devletini kurduk. Üç kıtaya hükmettik ve 3 kıtaya medeniyet taşıdık. Sonra bu iki devletin tecrübesiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde son devletimiz olan Türkiye Cumhuriyetini kurduk. Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle bu topraklardaki son şaheserimizdir. Cumhuriyet'e sahip çıkma konusunda üzerimize düşeni, ihtiyaç olduğunda yerine getirmekte tereddüt etmedik, etmeyeceğiz. Çok denendik, çok sınandık. Terör saldırılarıyla, ekonomik krizlerle, en son da 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişimiyle çok denendik. İçeriden ve dışarıdan çok üzerimize geldiler. Şükürler olsun bu millet, bütün tehlikeleri tek tek savuşturdu ve bugün dimdik ayaktayız” dedi.
 
Bugün dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'da açmanın gururunu ve şerefini yaşadıklarını ifade eden Vali Karaloğlu, bu "zafer anıtı" karşısında devlet ve millet olarak ne kadar gurur duyulsa az olacağını vurguladı.
 
“BİRLİĞİMİZİ BERABERLİĞİMİZİ KORUYARAK AYAĞA KALKTIK”
Türk tarihinin şanlı zaferlerle dolu olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, “Zafer kazandığımızda şımarmadık, adaletten vazgeçmedik. Adaletle gittiğimiz, fethettiğimiz her noktayı, adaletle yönetmeye ve hükmetmeye çalıştık. Yenilgilerimiz de oldu. Yenilgiden sonra da zillete, ümitsizliğe düşmedik, işin peşini bırakmadık. Birliğimizi, beraberliğimizi koruyarak yeniden ayağa kalkmasını bildik. Şimdi atalarımızın büyük zaferleriyle övünme zamanı değil. Atatürk'ün önümüze koyduğu hedefe ulaşmak için, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkabilmek için, her birimiz hangi işi yapıyorsak en iyisini yapmak durumundayız. En mükemmelini yapmak durumundayız ki muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkalım. Cumhurbaşkanımızın hedeflediği dünyadaki ilk 10 ekonomi içerisine bu ülkeyi, bu toplumu taşıyalım. Dünyada daha çok mazluma, ezilene sahip çıkalım, kucak açalım” şeklinde konuştu.
 
“CUMHURİYETİN EŞİT VE HÜR VATANDAŞLARI OLARAK NE KADAR GURURLANSAK AZ”
Cumhuriyet kelimesinin Türk milleti için büyük anlamlar ifade ettiğine değinen Vali Münir Karaloğlu, “Cumhuriyet bizim için çok derin manaları olan bir sistem. 95 yaşına ermiş bir cumhuriyeti eşit hür vatandaşları olarak ne kadar gururlansak azdır. Cumhuriyetimizi bize bahşeden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu toprakları vatan kılmak için canlarını seve seve feda eden şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla yâd ediyorum” dedi.
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Cumhuriyetin 95. Yıldönümü Resepsiyonu’nun ardından Vali Münir Karaloğlu eşi Sevim Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi Ebru Türel, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Yalın konserine katıldı.
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com