CUMHURİYET TARİHİMİZİN EN ÖNEMLİ KARARIDIR  

 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunun 95´inci yıl dönümü etkinlikleri Antalya’da büyük bir coşkuyla kutlanıyor.
Vali Münir Karaloğlu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 95'inci yıl dönümü tebriklerini kabul etti. Ardından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Kutlama Töreni’ne katıldı.
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 95'inci yıl dönümü kapsamında Valilik makamında tebrik töreni düzenlendi. Vali Münir Karaloğlu, Antalya Tugay ve Garnizon Komutanı Tuncay Polat ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Cumhuriyet Bayramı tebriklerini kabul etti. Ardından Vali Münir Karaloğlu ve beraberindeki heyet kutlama töreni için tören alanına geçti. 
 
Cumhuriyet Caddesi'nde düzenlenen kutlama töreninde ilk olarak Vali Karaloğlu, Garnizon Komutanı Polat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Türel askeri araç üzerinde halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.
 
Katılımın yoğun olduğu, herkesin ellerinde Türk bayraklarıyla katıldığı Cumhuriyet Caddesi'ndeki kutlamalarda öğrenciler şiirler okudu, halk oyunları gösterisi sundu. Törene ayrıca Antalya Milletvekilleri Kemal Çelik, Mustafa Köse, Abdurrahman Başkan, Cavit Arı, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Orhan Özdemir, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
KUTLU OLSUN DAİM OLSUN İLELEBET YAŞASIN
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okunduğu kutlamalarda, Vali Münir Karaloğlu hitap etti. Karaloğlu, "Başta Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşı'mızın muzaffer başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Bugün 29 Ekim. Bundan tam 95 yıl önce, bugün Cumhuriyet kuruldu. Kutlu olsun, daim olsun. İlelebet yaşasın" dedi.
 
CUMHURİYET MUAZZAM BİR ÇATIDIR
Cumhuriyetin; herkesi bir araya getiren, tarihin en önemli kararı olduğuna vurgu yapan Karaloğlu, "95 yıl önce bu topraklarda yaşayanların, hep birlikte verdikleri bir ve beraber yaşama kararıdır. Tarihimizin en önemli kararıdır. Bu topraklarda yaşayan herkesin altına imza attığı birlikte yaşama projesi, bir millet sözleşmesidir. Elbette, bizim için cumhuriyet, sadece kuru bir sözleşmeden ibaret değildir. Bizim için cumhuriyet, binlerce yıllık köklü kültür ve medeniyet birikimimizden ilhamla binlerce yıllık tecrübeden hareketle kurulmuş muazzam bir çatıdır" diye konuştu.
 
Bu çatının binlerce yıllık birikim, tecrübe ve töre üzerinde yükseldiğini kaydeden Karaloğlu, "Cumhuriyetin harcında genç mühendisler, öğretmenler, doktorlar, hemşireler, ebeler, genç hukukçular, kaymakamlar, memurlar, madenciler, işçilerin emeği var; alın teri var. Bir de cumhuriyetin harcında bu milletin kanı var, canları var, cesareti var, hürriyet aşkı var. Bağımsızlığını kaybetmektense canını vermeyi göze alan, yardan, serden geçen ama vatan toprağından asla vazgeçmeyen; Malazgirt'ten 15 Temmuz'a yüz binlerce kahramanın Mehmetlerin, Mehmetçiğimizin kanı var" diyerek bugün 95'inci yıl dönümü kutlanan cumhuriyetin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirttiği gibi 'Bu topraklardaki son şaheser' olduğunu belirtti.
 
CUMHURİYETE YÖNELEN SALDIRILAR BİR BİR PÜSKÜRTÜLMÜŞTÜR
Ülkemizde her bir vatandaşımız cumhuriyeti canından aziz bildiğine dikkat çeken Vali Karaloğlu, “Alın teriyle gözyaşıyla şühedamızın kanıyla vücuda getirdiğimiz bu esere sahip çıkma azmi ve bilinci içerisindeyiz. Milletin bu duruşu çok testten geçmiştir. Ekonomik krizler, terör, ambargo, kültür emperyalizmi son olarak da 15 Temmuz işgal girişiminde millet bağımsız cumhuriyet için anadan, yardan, serden, canından geçmiştir. Cumhuriyete yönelen saldırıları bir bir püskürtmüştür" dedi.
 
CUMHURİYET MİLLET SÖZLEŞMESİDİR
Cumhuriyetin 'millet sözleşmesi' olduğunu aktaran Vali Karaloğlu, "95 yıl önce imzaladığımız bu sözün arkasındayız. Sözümüzden dönmeyeceğiz, kararımız karardır. Yurdun her köşesinde her ırktan, her dilden, her mezhepten, her meşrepten, her yaştan ve her mertebeden bu medeniyetin ve cumhuriyetin evlatları olarak 95 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve arkadaşlarının verdiği kararda kararlıyız. Bugün, burada, Antalya'da sonuna kadar bu kararın arkasında olduğumuzu söylemek için bir aradayız. Yaşasın millet, yaşasın Cumhuriyet" diye konuştu.
 
ÖĞRENCİLER VE GÜVENLİK GÜÇLERİ ALKIŞ TOPLADI
İl Milli Eğitim Müdürlüğü halk oyunları ekibinin gösterilerinde, Türklerin tarihinde 16 devlet bayrağı ve Türk bayrağı gösterisi büyük beğeni topladı. Gösterinin sonunda açılan Türk bayrağı öğrenci tarafından öpüldükten sonra Vali Karaloğlu'na teslim edildi. Karaloğlu da öğrenciden bayrağı öperek, teslim aldı. Tören; askeri kıta, okullar, sivil toplum örgütlerinin resmi geçit töreniyle devam etti. Geçit törenine katılan öğrenciler ve güvenlik güçleri vatandaşların büyük bir beğenisini kazandı. Tören sonunda Vali Karaloğlu protokol üyeleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri Antaya’nın dört bir tarafında düzenlenen etkinliklerle gün boyu devam edecek.
 
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com