VALİ KARALOĞLU ULUSAL ANTALYA SOSYAL BİLİMLER ÖĞRENCİ SEMPOZYUMUNA KATILDI  

 
Vali Münir Karaloğlu, 17 ilden öğrencilerin katılımı ile Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen, Ulusal Antalya Sosyal Bilimler Öğrenci Sempozyumuna katıldı.
Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi işbirliğinde düzenlenen Ulusal Antalya Sosyal Bilimler Öğrenci Sempozyumu, 17 ilden öğrencinin katılımı ile Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde gerçekleştirildi. 
 
Lise, Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerinin bir arada sunum yapacağı Sempozyuma Vali Münir Karaloğlu’nun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ruhi Beşiktaş, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ve 17 ilden gelen öğrenci grupları katıldı.
 
Antalya’ya dair bildirilerin sunulacağı sempozyumda, Vali Münir Karaloğlu, Türkiye’nin dört bir yanından sempozyumuma katılan lise, lisans ve yüksek lisans öğrencilerini Antalya’da misafir etmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.
 
Görevi dolayısıyla pek çok kongre, sempozyum ve toplantıya katıldığını ifade eden Vali Karaloğlu, bugüne kadar katıldığı en önemli etkinliklerden birinin, Ulusal Antalya Sosyal Bilimler Öğrenci Sempozyumu olduğunu belirterek düzenlenen sempozyumun kendisi çok mutlu ettiğini söyledi.
 
BİLİMİN ODAĞINDA İNSAN VAR
Sempozyumda konuşan Vali Karaloğlu, “Bilimin odağında insan var. İnsanın insanla, eşyayla, çevreyle ilişkisi var. İnsanın yaratıcı ile ilişkisi var. Medeniyetlerin farkını da bu ilişki kodları ortaya koyar. Kendimizden bahsederken köklü İslam medeniyeti diğer taraftan bahsederken de batı medeniyeti deriz. Aradaki fark şudur, batı medeniyetinin özü olan kapitalizm ne diyor, “İnsan insanın kurdudur”, bizim medeniyetimiz, bizim peygamberimiz ne diyor? “İnsanın en hayırlısı insanlığa faydalı olandır.” Bu farkı iyi idrak etmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın da ‘Köklerimizden ilham alarak, geleceğin medeniyetini inşa etmeliyiz’ sözünde ifade ettiği gibi atalarımızın emaneti olan medeniyetimizi yeniden inşa etmeliyiz. Bunun önemini anlayamazsak debelenmeye devam ederiz” ifadelerini kullandı.
 
OYUNLARIN TEMELİNDE MEDENİYETLERİN KODLARI VAR
Bilgisayar oyunlarının var olan şeyleri yıkıp yok etmek üzerine kurulu olduğuna dikkat çeken Karaloğlu, oyunların temelinde bile medeniyetlerin kodları olduğunu vurgulayarak, milli ve sokak oyunlarının çocukların karakterlerinin şekillenmesindeki önemine değindi. Vali Münir Karaloğlu, “Çocuklar oyun oynayarak şekillenir. Sokakta, evde, bilgisayarda oynarken şekillenir” diye konuştu.
 
Sosyal bilimlere değer vermeden, Türk milletinin problemlerinin çözülemeyeceğini ifade eden Karaloğlu, “Sosyal bilimlerde okuyan çocuklarımız kendilerine güvensinler. Hepiniz çok önemli bölümlerde okuduğunuzun farkına vararak, gururla dolaşın. Şu anda Türkiye’nin en büyük problemi sosyal bilimler konusunda gerekli yatırımın yapılmamasıdır. Bu problemi mutlaka çözmemiz gerekiyor” dedi.
 
GENÇLERİN SOSYAL BİLİMLERE DEĞER VERMESİ ÇOK ÖNEMLİ
Ulusal Antalya Sosyal Bilimler Öğrenci Sempozyumu’nun önemini vurgulayan Vali Münir Karaloğlu “Gençlerin sosyal bilimler konularına aktif olarak katılmasını çok önemli ve kıymetli buluyorum. Onlara bu fırsatı veren ve bu sempozyumu düzenleyen, Antalya’nın en önemli markalarından olan Akdeniz Üniversitemize, Büyükşehir Belediyemize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Erünal Sosyal Bilimler Lisemize ve bu sempozyumun gerçekleşmesinde büyük emeği olan Bedia Koçakoğlu hocamıza, şehirlerden buraya öğrencileriyle gelen bütün öğretmenlerimize ve genç kardeşlerimize, ilin valisi olarak teşekkür ediyorum. Sempozyumumuzun ilimize ülkemize insanımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
 
 
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com