ANTALYA 13. İPEK YOLU BELEDİYE BAŞKANLARI FORUMUNA EV SAHİPLİĞİ YAPTI  

 
Vali Münir Karaloğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 13. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumuna katıldı.
Turizm başlığı altında toplanan foruma Vali Karaloğlu’nun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Dünya Vatandaşlar Örgütü Başkanı Young Hoon Kwaak ve diğer ülke temsilcileri katıldı.
 
Tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandırarak ülkeler ve şehirler arasında ki ticareti, kültürel ve sosyal etkinlikleri arttırıp, dünya barışına katkı sağlamayı hedefleyen foruma, 30 ülke, 60 şehirden 42 belediye başkanı katıldı.
 
EN BÜYÜK GÖREV BÖLGESEL YÖNETİMLERE DÜŞÜYOR
İpek Yolu’nun sosyokültürel yapıya, ticarete ve turizme katkı sağladığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “ Biz merkezi hükümetler ve siz bölgesel yönetimler olarak çok önemli görevler üstleniyoruz. Buradaki en büyük görev de bölgesel yönetimlere düşüyor. Çünkü bölgesel yönetimler ne kadar istekli, ne kadar içten olursa merkezi yönetimleri ikna etmeleri ve yönlendirmeleri o kadar kolay oluyor” dedi.
 
ANTALYA İPEK YOLU’NUN ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR
13.İpek Yolu Belediye Başkanlığı Forumu’na katılan temsilcileri Antalya’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Münir Karaloğlu, “İpek Yolu tarih boyunca doğu ile batıyı, Asya ile Atlantik’i birbirine bağlayan önemli bir bağlantı yolu olmuştur. Anadolu’da bir liman şehri olan Antalya, kervansaraylarıyla, hanlarıyla İpek Yolu’na hizmet etmiş, dünya barışına ve ticaretine katkıda bulunmuş bir şehirdir. Antalya’ya bugün baktığımızda ise 404 beş yıldızlı oteliyle yerli ve yabancı 20 milyon seyyahı, seyahat severi ve tüccarı ağırlayan İpek Yolu fonksiyonunu bugünde devem ettiren bir şehirdir” ifadelerini kullandı.
 
ŞEHİRLER ARASINDAKİ DİPLOMASİYİ GELİŞTİRMELİYİZ
İpek Yolu'nun önemine değinen Vali Münir Karaloğlu, Ülkeler arasındaki ilişkiler kadar, şehirler bölgeler arasındaki ilişkilerinde önemli olduğunu belirterek, şehirler arasındaki diplomasi ve ilişkiyi geliştirmek için İpek Yolu’nun son derece önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.
 
Dünya Vatandaşları Örgütü ve İpekyolu Birliği Başkanı Young Hoon Kwaak ise 13. İpek Yolu Forumu’nun Antalya'da yapılmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. Dünyanın Antalya gibi şehirlere ihtiyacı olduğunu belirten Kwaak "14 milyon turisti ağırlayan, her ülkeden her şehirden insanlara kucak açan Antalya, geçmişteki parlak Pamfilya tarihiyle birlikte bugün de bütün insanları ve insanlığı kucaklıyor. Bu nedenle 12 forum arasında Antalya, milat olacaktır" diye konuştu.
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com