VALİ KARALOĞLU MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI  

 
Vali Münir Karaloğlu, ATSO´da düzenlenen Milli İstihdam Seferberliği Değerlendirme Toplantısına katıldı.
İstihdam seferberliğinde Türkiye ikincisi olan Antalya adına kendisine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından sunulan ödülün gerçek sahibinin iş dünyası olduğunu belirten Vali Karaloğlu, iş insanlarını temsilen ATSO Başkanı Davut Çetin'e hediye etti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl başlattığı Milli İstihdam Seferberliği'nde Antalya, 183 bin yeni istihdam sayısıyla İstanbul'un ardından Türkiye ikincisi oldu. Geçen yıl aralık ayında Ankara'da düzenlenen törenle Vali Münir Karaloğlu, Antalya'nın ikincilik ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın elinden aldı.
 
ÖDÜLÜ İŞ DÜNYASINA VERDİ
Vali Karaloğlu, Antalya'nın gösterdiği bu başarı ve kazanılan ödül nedeniyle iş dünyasının temsilcileriyle ATSO Konferans Salonu'nda bir araya geldi. Törene Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ATSO Başkanı Davut Çetin, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ile iş dünyasını temsilen sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Törende Vali Karaloğlu, Antalya adına takdim edilen ikincilik ödülünü, istihdamı sağlayan iş dünyasını temsilen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin'e takdim etti.
 
Vali Münir Karaloğlu, mücadelenin sadece askeri alanda ordular arasında olmadığını belirterek, “Dünyada esas mücadele, esas kavga ekonomide veriliyor. İşte o kavgada ülke olarak yerimizi almak, sağlamlaştırmak için toplumun her kesimine görevler düşüyor" dedi.
 
ANTALYA'NIN HEDEFİ 150 BİNDİ
Türkiye'de işsizlik oranı çift hanelere çıktığında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı milli seferberliği hatırlatan Vali Karaloğlu, “'81 il valimize talimat veriyorum, kentlerindeki ekonomik dinamikleri de harekete geçirerek 81 ilimiz bu seferberliğe katkı koysun' diye bizlere talimat verdi. Biz de bu sözleri talimat olarak aldık ve şubat ayında önemli bir toplantı yapmıştık. Sizlerden almış olduğumuz veri ve önerilerle Antalya, 2017'de yeni istihdam olarak ne kadar koyar diye bir çalışma yapmıştık. 150 bin rakamı yakın hedef, uzak hedef olarak da 200 bin rakamını hep beraber kararlaştırmıştık" dedi.
 
183 BİN YENİ İSTİHDAM
O toplantıdan sonra olaya tersinden, negatif yönünden bakanların 'Turizm bu kadar kötüyken Antalya bu rakamları nasıl yakalayacak? Vali beyi de yanıltıyorlar' dediklerini hatırlatan Karaloğlu, “Ama biz bu şehre, potansiyeline, iş insanına da güvendik, güveniyoruz, güveneceğiz. Bu şehir üretim kapasitesiyle, var olan potansiyeliyle Türkiye'yi hedeflerine taşıyacak çok önemli merkezlerden bir tanesidir. 150 bin olarak belirlediğimiz yeni istihdam hedefimiz 183 bin kişi olarak gerçekleşti" dedi.
 
ÖDÜLÜN GERÇEK SAHİBİ İŞ DÜNYASI
Antalya'nın bu seferberliği iyi bir yerde tamamladığını belirten Karaloğlu, “Külliyede ödül töreni oldu. Ödülü sizler adına, bu kentin valisi olarak üreten, istihdam sağlayan, ihracat yapan tüm iş insanları adına aldık. Ama biz bugün ödülü gerçek sahiplerine teslim etmek üzere bu toplantıyı düzenlendik. Bu ödülün gerçek sahibi sizlersiniz. İstihdamı da, üretimi de, ihracatı da sağlayan bu kentte gece gündüz çalışan iş insanlarımızdır" ifadelerini kullandı.
 
SEFERBERLİK 2018'DE DE SÜRECEK
O toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni hedefler ortaya koyduğunu da hatırlatan Vali Karaloğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız milli seferberlik kampanyasının 2018'de de güçlenerek, teşvik ve destekleri artırarak devam edeceği müjdesini verdi. Yeni teşvikler belirlenince tekrar bilgilendirme toplantısı yapacağız. Bu seneki teşviklerde geçen sene olduğu gibi yine yeni istihdam sağlayanlara 760 TL olan SGK prim ve vergisi bu sene yaklaşık 900 TL olarak devlet tarafından ödenecek. İlaveten özellikle arge çalışmaları, bilişim sektörü, kadın, genç ve engelli istihdamıyla esnafa yönelik çok büyük teşvikler var. Bunların tamamının amacı üretmeden kalkınma olmaz. Daha çok üretim, daha çok istihdam ve ihracat yapabilecek atmosferi oluşturmak için hükümetimiz bu teşvikleri sağlıyor" diyerek iş insanlarına duyuru yaptı.
 
BU YILKİ HEDEF 200 BİN OLABİLİR
Geçen seneki kampanyaya destek veren tüm iş insanlarına teşekkür eden Vali Münir Karaloğlu, “Allah onlardan razı olsun. Bir insanın işe alınması bir aileyi kurtarıyor. İnsanların evlerine aş, geçim kaynağı oluyor. Bu seferberliğe katılan tüm dostlarımızı tebrik ediyorum. 2018 hedef rakamı için herkes kendi sektörüyle ilgili inşaat, turizm, imalat sektörlerinde bir çalışma yapacak. Ona göre de genel hedef belirlenecek. Hedefi olmayanın varacak yeri olmaz" diyerek hedef koymanın önemine dikkat çekti.
 
2018 yılı Milli İstihdam Seferberliği kampanyası için teşvikler netleştikten sonra Antalya'nın bu yılki istihdam hedefi de belirlenecek ve bu hedefin 200 bin kişi dolayında olması tahmin ediliyor.
 
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com