VALİ KARALOĞLU TEKNOKENT’TE İNCELEMELERDE BULUNDU  

 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu Akdeniz Üniversitesi (AÜ) bünyesindeki Teknokent’te incelemelerde bulundu.
Teknokent ziyareti esnasında Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin eşlik etti.
 
Gerçekleşen ziyarette Antalya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Zeki Alagöz ve Genel Müdür Yrd. Öğr. Gör. İbrahim YAVUZ proje faaliyetleri ve çalışmaları ile ilgili sunum gerçekleştirdiler. Teknokent’in mevcut durumda 108 firma ve 570 personeli ile faaliyetlerine devam ettiğini aktaran Alagöz, Teknokent’ te 2016 yılı içerisinde 39 milyon TL bütçe ile 129 proje, bu zamana kadar ise toplamda 605 proje yürütüldüğünü kaydetti. Teknokent’in firmalara en önemli katkılarından birisinin Ar-Ge destekleri olduğunu belirten Alagöz, “2016 yılı içerisinde bölgede yürütülen faaliyetler sonucunda, 14 milyon TL kurumlar vergisi, 850 bin TL KDV muafiyeti, 6 milyon TL gelir vergisi muafiyeti, 500 bin TL SGK muafiyetinden faydalanılmıştır. Bu rakamlar, Teknokent’ in firmalara sağlamış olduğu ekonomik katkının ne denli büyük olduğunu göstermektedir” dedi.
 
Bölgede devam eden Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra, yürütülen pek çok proje sayesinde bölgeden farklı hedef gruplarına da katkı sağlanmaya devam edildiğinin altını çizen Alagöz, 2015 yılında kurulmuş olunan 2016 yılı ile faaliyete başlayan Teknoloji Transfer Ofisi sayesinde, farkındalık sağlama, destek programlarına yönelik hizmetler, proje geliştirme ve yönetim hizmetleri, fikri sinai mülkiyet hakları yönetimi, şirketleşme ve girişimcilik hizmetleri ile bölgeye katkı sağlanmakta olduğunu bildirdi.
 
2017 yılı Mayıs ayında AB tarafından finanse edilecek olan ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Destek Programı kapsamında, Teknokent yönetiminin uzun süredir planlanmakta olduğu ATEKLAB Projesi’ni hayata geçirmek için önemli bir adım atıldığını da hatırlatan Alagöz, “Bu proje ile; 1. mevcut ve yeni Ar-Ge firmalarının, akademisyenlerin, girişimcilerin ve sanayi kuruluşlarının hizmet alımı ile yararlanabilecekleri ortak bir kullanım alanı oluşturulacaktır. Projenin hayata geçirilmesi ile, 34 adet yeni makine alımı, Hedef gruplara yönelik 270 adet eğitim düzenlenmesi, 45 adet tanıtım organizasyonu gerçekleştirilecektir” şeklinde konuştu.
 
Sunum sonrasında Teknokent firmalarından elektrik-elektronik sektöründe faaliyet gösteren başarılı firma Desird Tasarım, sağlık sektöründe faaliyet gösteren 2016 yılı altın havan yatırım ödülü sahibi firma Naturmed ve turizm sektörüne yazılım geliştirmekte olan sektörünün başarılı firmalarından San Bilgisayar şirketlerini ziyaret eden Vali Karaloğlu, şirket yetkililerinden yürüttükleri Ar-Ge projeleri ve geleceğe yön veren teknolojileri hakkında bilgi aldı.
 
Vali Karaloğlu, Antalya’nın stratejik sektörlerinden birisinin ve hatta en önemlisinin yazılım sektörü olduğunun altını çizerek, Teknokent’te bu konuda çok önemli yatırım ve çalışmaların olduğunu söyledi. Hali hazırda Teknokent’te  % 25 oranında yazılım, % 13 oranında bilişim, % 8 oranlarında enerji ve kimya elektrik-elektronik, kimya ve sağlık alanlarında ihracata katkı sağlayan teknolojik ürün geliştirme çalışmaları olduğunu hatırlatan Vali Karaloğlu, yazılım konusunda daha fazla yatırım yapılması gerektiği talimatını verdi.
 
Teknokent ziyaretinin ardından Vali Karaloğlu ve beraberindekiler Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçerek, burada yenilenen Tüp Bebek Merkezi açılışını gerçekleştirdiler.
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com