AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ 2017 – 2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ  

 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi 2017 – 2018 akademik yılı açılış törenine katıldı.
Törene Vali Karaloğlu'nun yanı sıra  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AÜ Rektörü  Mustafa Ünal, AK Parti Antalya Milletvekilleri Gökçen Özdoğan Enç, Atay Uslu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
 
Bakan Çavuşoğlu, Akdeniz Üniversitesi’nin dünyadaki en iyi bin üniversitesi arasında yer aldığını ancak Akdeniz Üniversitesi'nin hedefinin ilk 500'e girmek olması gerektiğini söyledi. Üniversitenin Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen "Girişimci ve İnsani Dış Politika" başlıklı ilk dersinde Çavuşoğlu,  Akdeniz Üniversitesinin kaliteli bir akademik kadrosunun bulunduğunu söyledi.
 
Mezun olacak öğrencilerin dinamizmine, vizyonuna ve ideallerine her zamankinden daha fazla ihtiyaçlarının olduğuna işaret eden Bakan Çavuşoğlu, çok hızlı akan tarihin akışını takip etmekte bile zorlandıklarını ifade etti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dünya düzeninin geriye gittiğini söylediğini anımsatan Çavuşoğlu, dünya düzenini geleceğe uyarlayabilmek, reforma tabi tutabilmek ya da daha etkin hale getirebilmek için uğraştıklarını bildirdi.
 
Dış politikalarını girişimci ve insani olarak tanımladıklarını anlatan Çavuşoğlu, Türk milletinin insani değerlerinin tüm dünyanın takdirini topladığına, örnek alındığına dikkati çekti.
 
Antalya'nın eğitim şehri olduğunu dile getiren Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "Antalya bir kalite şehri, marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kurulduğu 1982 yılından itibaren yetiştirdiği olduğu kaliteli hocalar ve öğrencilerle Akdeniz Üniversitesi'nin emeği var. Akdeniz Üniversitesini bu sene 16 bin yeni öğrenci tercih etti. 16 bin öğrenci Antalya'ya merhaba diyor. Bizde onlara hoş geldin diyoruz. Yaşadığınız bu şehri hissetmeye çalışsın bu şehirle bütünleşin ve yaşayın. Eğer bu şehri yaşarsanız ve bütünleşirseniz, talep ederseniz göreceksiniz bu şehir cömert bir şehirdir ve size her istediğiniz verebilecek bir şehirdir. Marka bir şehirdir. Şehirden memnuniyet bakımından birinci çıkmasına hiç şaşırmadım. Mutlaka yabancı öğrenci de de birinci olmalıdır. En az 50 bin yabancı öğrenci olması hedefini oydular bizde o hedef doğrultusunda ilerliyoruz" dedi.
 
2017 - 2018 Akademik Yılı açılışını gerçekleştiriyor olmanın gururu ve heyecanı içinde olduklarını ifade eden AÜ Rektörü Mustafa Ünal ise, üniversitenin 35 yıldır kaliteli eğitimle dünyanın dört bir yanında önemli görevler üstlenen nitelikli öğrenciler yetiştirdiğini söyledi. Ünal, "Ülkemizin sayılı üniversitelerinden biri olan Üniversitemize bu yıl 16 bin 108 yeni öğrenci daha katıldı. 2017-2018 eğitim öğretim yılında 2 bin 44'ü uluslararası öğrenci olmak üzere toplam 74 bin öğrenci ile ailemiz her geçen gün büyüyor. Akdeniz Üniversitesi, 22 fakülte, 7 enstitü, 1 yüksekokul, 1 konservatuvar, 11 meslek yüksekokulu, 4 bölüm başkanlığı ve 61 araştırma ve uygulama merkezi ve 2 bin 439 yetkin akademik kadrosuyla hem günün hem de geleceğin gereklerine göre eğitim vermekte" dedi.
 
Türkiye'nin jeopolitik konumu gereği oldukça önemli bir konumda bulunduğunu söyleyen  Rektör Ünal, "Bu önemli konum avantajları ile birlikte pek çok zorluğu da beraberinde getiriyor. Ülke olarak son yıllarda oldukça zorlu dönemlerden geçiyoruz. Ülke içinde yaşanan ve herkesin hafızalarına kazınan 15 Temmuz hain darbe girişimi ve bu hainliğin getirdiği olumsuzluklar bir yana sınırlarımız dışında da birçok olumsuzluklar yaşanıyor. Öte yandan ülke ve millet olarak insani ve vicdani yükümlülüklerimiz bizlerin sınırlarımız dışında yaşanan olaylara karşı da duyarlı olmamızı gerektiriyor. Sayın Bakanımıza Üniversitemizin ilk ders açılış töreni heyecanını bizlerle paylaştığı ve sınırlarımız dışında yaşanan bu önemli gelişmeler ışığında bizlere girişimci ve insani dış politika konusunda vereceği bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com