HERAKLES LAHDİ BAKAN KURTULMUŞ TARAFINDAN ZİYARETE AÇILDI  

 
Antalya´nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti´nden 1960´lı yıllarda kaçırılan ve 2010 yılında İsviçre´nin Cenevre Gümrüğünde ele geçirilerek, yaklaşık 7 yıl süren hukuk savaşının ardından 14 Eylül´de Türkiye´ye getirilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesinde bugün yapılan törenle ziyarete açıldı.
Açılışa, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Antalya milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Bakanlık bürokratları ve çok sayıda davetli katıldı. Lahdin üzerindeki kırmızı örtü Bakan Kurtulmuş tarafından açıldı.
 
Antalya'da Herakles Lahdi açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, özellikle son dönemde Türkiye üzerinde birtakım algı operasyonları oluşturulduğunu belirtti. Bakan Kurtulmuş, "Bunlar tesadüfen olan şeyler değil. Bir karanlık odada yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı ve özellikle Türkiye düşmanlığı körükleniyor. Özellikle Antalya geçen yıl bu algı operasyonlarından maalesef olumsuz etkilenen illerimizden birisi. Bu gelişmeler Türkiye'nin turizmine ve marka değerine hiç şüphesiz olumsuz etkilerde bulunuyor. Bizim üzerimize düşen turizmi ve kültürü birer yumuşak güç unsuru olarak kullanarak Türkiye'nin çok daha iyi tanıtılması" dedi.
 
Turizmi Güçlendirmeliyiz
Turizmde hem pazar hem ürün çeşitlendirilmesi yapılacağını söyleyen Kurtulmuş, "Yeniden güçlenmekte olan Türkiye turizmini 2014-2015 seviyelerine hatta daha ileri gitmesine gayret sarf edeceğiz. Bu çerçevede uzak Asya'nın kapısını çalmaya başladık. Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore başta olmak üzere uzak doğu Asya'daki dostlarımızın Türkiye'yi daha fazla ziyaret etmelerini sağlamak için seferberlik ilan ettik. Ayrıca Avrupa'daki dostlarımızın artan bu negatif kampanyalara rağmen Türkiye algısının olumsuz etkilenmediğini görmek de sevindirici. Alman seçimleri dolayısıyla Almanya'da Türkiye aleyhine her gün bir çuval laf söyleniyor ama buna rağmen Alman turistlerin Türkiye'yi ziyaretten vazgeçmedikleri de ortada" diye konuştu.
 
Hedef 50 Milyon Turist 50 Milyar Gelir
Sadece Antalya'ya şimdiye kadar 8 milyon 300 bin turist geldiğini anlatan Kurtulmuş, "Rakamlar böyle giderse bu yıl 10 milyonu aşacağız. Türkiye'de de 30 milyonu aşacağız ve böylece turizmde yeniden derlenip toparlanacağız. Hedefimiz 50 milyon turist 50 milyar gelir. Bunun için doğal güzelliklerimiz olduğu kadar en az onun kadar kültürel ve tarihi zenginliğimiz önemlidir" dedi.
 
Antalya'da yeni bir müzenin kurulması için çalışmaların belli bir seviyede olduğunu da açıklayan Bakan Kurtulmuş, "Bunun güzel ve geniş bir alanda inşa edilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kısa bir süre içerisinde bunu yapıp buradaki ve başka eserlerimizin de burada tanıtımına katkıda bulunacağız" dedi.
 
Evine Hoş Geldin Herakles
Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Herakles Lahdi'nin evine kavuşmasının mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.
 
Yüzlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Antalya'nın dünyada eşi benzeri bulunmayan bir kent olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, Perge'den Patara'ya, Side'den Silyon'a kadar yüzlerce antik şehri olan bir açık hava müzesi olduğunu dile getirdi.
 
Herakles Lahdi'nin bulunduğu Perge Antik Kenti'nin de görülmeye değer, önemli bir antik kent olduğunu belirten Karaloğlu, "Yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılmış yüzlerce, binlerce eserden biri olan Herakles Lahdi kendi evine getirildi. Bugünden itibaren ziyarete açılacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, 'Evine hoş geldin Herakles' diyorum." dedi.
 
Müzedeki diğer eserleri de inceleyen Bakan Kurtulmuş, ardından Salda Gölü ve Kibyra Antik Kenti'nde incelemelerde bulunmak üzere Burdur'a gitti.
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com