Dile Kolay, 165 Yıl  

 
Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 165. yılındayız. Tüm polislerimizin bayramı kutlu olsun. Polis; güvenlik, can, mal, vatan, millet, şeref, haysiyet, huzur demek. Çünkü bütün bu değerlerimizi, polis teşkilatımıza emanet etmişiz.


Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 165. yılındayız. Tüm polislerimizin bayramı kutlu olsun. Polis; güvenlik, can, mal, vatan, millet, şeref, haysiyet, huzur demek. Çünkü bütün bu değerlerimizi, polis teşkilatımıza emanet etmişiz.


Polisimiz ve İl Emniyet Müdürlüğümüz de, İlimizdeki diğer herkes ve her kurum gibi Vanlı hemşerilerim ve Van’da ikamet edenler için vardır.


Polisimizin en etkin silahı, belinde taşıdığı silahı veya copu değildir. Onun en etkin silahı; vatandaşlarımıza karşı gösterdiği güler yüzü, tatlı dili ve milletimize karşı beslediği sevgisidir. Polislerimizin vatandaşımıza göstereceği güler yüz, tatlı dil ve sevgi işaretleri; bütün problemlerimizi çözmeye yetecektir.


Polislerimize, bizler için yaptıkları bütün fedakârlıklar ve gösterdikleri gayretler için minnettarız. Ayrıca şehit olan polislerimize de rahmet diliyoruz. Onlar, canlarını vatanları ve milletleri için vererek karşılığında en yüce makam olan şehitlik makamını aldılar. Ruhları şad olsun.

Köylerimiz Daha da Kalkınacak
2010 yılı için Van’a KÖYDES kapsamında 16 milyon 204 bin TL kaynak daha geldi. Bu Van’ın, 81 il arasından bütçeden bu alanda en fazla kaynak alan 4’ncü il olması demek. Bu, daha fazla ve daha kaliteli hizmet demek. Bu, daha gelişmiş köyler demek. Ve bu, daha güzel bir gelecek demek.

Avrupa Birliği Bilgi Noktası ve Projeler Koordinasyon Merkezi
İlimizde yeni açılan, Avrupa Birliği (AB) Bilgi Noktası ve Projeler Koordinasyon Merkezi’nin tanıtımını yaptık. Merkezin iki önemli görevi var: Avrupa Birliği’ni daha yakından ve doğru olarak anlamak ve tanımak; bölgemizin kalkınmasına katkıda bulunmak.

AB üyeliği, Türkiye’nin en önemli modernleşme hamlelerinden birisidir. Çünkü AB üyeliği, ülke insanımızın standartlarının daha yüksek olması demek, insan hak ve özgürlüklerinin daha da genişlemesi demek ve daha fazla demokrasi, daha fazla gelişmişlik demektir. Merkezimiz, bunları daha yakından görmemize yardımcı olacak.

Merkezdeki 21 uzman personel; TRB2 dediğimiz Van, Hakkâri, Bitlis ve Muş illerini kapsayan projeler üretecek.  Uzmanlarımız, sadece kamu kurumlarına değil, sivil toplum örgütlerine, yerel yönetimlere, üniversitemize proje hazırlanması noktasında gereken desteği sağlayacak. Kurumlarımızın önünü açacak.

Bilim Çocukları
Bilim çocuklarımıza, ödüllerini verdik. Göğsümüz kabardı. Gurur duyduk. Gelecekte söz sahibi olacak olan çocuklarımızı ve gençlerimizi bu projelerle hatırlamak istiyoruz.


Artık ülkemiz huzur ortamına girmiştir. Bu huzur ortamında, gençlerimizi araştırmaya yönlendirmeliyiz. Onlar; kentlerimizin ve ülkemizin geleceklerinde söz sahibi olacaklar. Onlar, gelecekteki bilim adamlarımız olacaklar.

Bu Benim Eserim proje yarışmasını, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK ortaklaşa düzenlemektedir. İlki 2006’da yapılan Bu Benim Eserim proje yarışmasının bu yıl, 5.si düzenlendi. Ulusal düzeydeki yarışmaya, matematik ve fen bilimleri alanlarında yapılmakta.


Van, Türkiye genelindeki 12 bölgeden biri. Bölgemizde İlimizin dışında Ağrı, Batman, Bitlis, Hakkâri, Siirt, Şırnak ve Muş illeri bulunmakta. Bu yılki yarışmaya bölgemizden 574 proje başvurdu. Bunlardan 70’i sergilenmeye hak kazandı. Bölgemizi Ankara`da temsil edecek olan 5 projeye başarılar diliyoruz.

Turizm Cenneti Van

34. Turizm Haftası`nı kutluyoruz. İlimizi turizm cenneti yapabiliriz. Bütün gayretimiz bu yönde. Bu amaçla çeşitli çalışmalar yaptık. Bunlar içerisinde en önemlisi, onlarca ülkeye ve binlerce kişiye ulaşmamızı sağlayan fuarlardı. İpekyolu Fuarına ev sahipliği yaptık. Ayrıca İzmir’deki Travel Turkey Fuarı’na, Ankara’daki Travel Ankara Turizm ve Tatil Günleri Fuarı’na, İstanbul’daki Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat (EMITT) Fuarı’na, Almanya’daki ITB Fuarı’na, Rusya’daki Uluslararası Moskova Turizm   Fuarı’na (MITT), Ukrayna’daki Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (UITT)’na katıldık. Bunların dışında Tiflis, Batum, Tahran, İsfahan, Tebriz ve Erivan’da yapılacak olan fuarlara da katılmayı planlıyoruz. Van Güzel kitabını turizmimize armağan ettik. Çeşitli sitelerle İlimizin önemli değerlerini internet üzerinden tanıtıyoruz. Van Kalesi, Hoşap Kalesi, Hüsrevpaşa Camisi gibi birçok tarihi ve turistik yerleri de bu yıl onaracağız. Bu ve benzeri çalışmalarla –inşallah- geleceğin turizm kentlerinden biri olacağız.

İlimize gelen turist sayısındaki artışlar, bizleri gelecek adına umutlandırıyor. Bu şekilde çalışmaya devam edersek 2023’teki 4 milyon turist hedefimizi yakalayabiliriz.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com