“2023 Dünya Şehri Van” Vizyon Çalışmaları Başladı  

 
Van, turkuaz ve kehribar rengiyle Türkiye’mizin göz nuru.Biliyoruz ki Van’ımızın sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimi, Türkiye’miz için önemli bir artı değer olacaktır.Beşbin yıllık birikimiyle Van, dünya tarihi için vazgeçilmez öneme sahip.


Van, turkuaz ve kehribar rengiyle Türkiye’mizin göz nuru.

Biliyoruz ki Van’ımızın sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimi, Türkiye’miz için önemli bir artı değer olacaktır.

Beşbin yıllık birikimiyle Van, dünya tarihi için vazgeçilmez öneme sahip.

Biz de bu önemden yola çıkarak Van’ımıza “2023 Vizyonu” kazandırmayı hedefledik.

Amacımız Van’ı tarihine ve güzel insanlarına yakışır bir “Dünya Şehri” yapmaktır.

5 Nisan 2010 tarihinde Van için akıl ve gönül birlikteliği yaptığımız çalışma arkadaşlarımla toplandık.

Toplantımıza katılan ilimizdeki resmi, özel ve sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcilerindeki heyecan ve arzu doğru yolda olduğumuzun işareti idi.

Gerek toplantı sırasında gerekse de toplantı sonrasındaki destekleyici ve katılımcı söz ile ifadelerin doğru proje ve vizyon üzerinde yaptığımız vurguyu haklı çıkardı.

“2023 Dünya Şehri Van” Vizyon Projemiz ile Van’ımızın dün, bugün ve geleceğinin resmini çekeceğiz.

Bu üç nokta arasındaki boşlukları doldurup, eksiklikleri giderip ve varsa fazlalıkları ayıklayacağız.

11 Aylık Takvim
Van’ımızı 2023’ün parlayan yıldızı yapacağız.

5 Nisan itibariyle başlattığımız süreç, bilimsel, kendi disiplinleri olan bir süreçtir.

Bu amaçla, Stratejik Plan Geliştirme Kurulunu oluşturduk. Kurulumuz ilimizin önde gelen özel ve sivil toplum kuruluşları ile kamu kuruluşlarımızın başknalrından oluşurken, kurulun başkanlığı da tarafımızca yürütülecektir.

SPGK’nın alt birimlerini ise Stratejik Plan Yürütme Kurulu (SPYK), Stratejik Plan Koordinasyon ve Destek Birimi ile Stratejik Plan Çalışma Grupları oluşturucaktır.

Stratejik Plan Yürütme Kurulu (SPYK), proje çerçevesinde yapılacak iş ve işlemleri koordine edecek üst kuruldur. Bu kurulda her bir kurum; idari yetkilere haiz, icracı bir üye ile temsil edilecek.

Stratejik Plan Çalışma Grupları ise ilimizle ilgili belirlenen konular çerçevesinde çalışmalar yaparak, vizyonlarını oluşturacaklar ve bu vizyonların birleşiminden Genel Vizyon’a ulaşacağız.

Stratejik Plan Çalışma Grupları; Eğitim, Sağlık, İnsan Kaynakları, İstihdam, Sosyal Güvenlik, Kültür, Turizm, Gençlik ve Spor, Sanayi ve Ticaret, Yatırım ve Finans, Tarım ve Hayvancılık, Çevre ve Orman, Kentsel Planlama, Kırsal Planlama, Enerji ve Doğal Kaynaklar, Ulaştırma, Teknoloji, Afet Yönetimi ve Çevresel İlişkiler başlıklarından oluşacak.

11 aylık bir takvimi kapsayacak bu süreçte; Konferanslar, arama toplantıları, araştırmalar ve beyin fırtınaları yapacağız.

Vatandaşlarımızın Destek ve Katkısına Önem Veriyoruz
Ancak, siz kıymetli vatandaşlarımızın ilgisi, desteği ve katkısı olmadan tüm bu çalışmaların eksik kalacağını biliyoruz.

Bu çerçevede vatandaşlarımızın projemize, her zaman olduğu gibi yine destek olacağından eminiz.

Vizyon projemizin merkezinde Van ile beraber güzel çocuklarımızın geleceğini en güzel şekliyle kurmak da bulunuyor. Onlar bizlerin ilk gözağrısı. 120 Karbeyaz Kahramanımızın taşıdığı ruhu onlarla yücelteceğiz.

İşte, Türkiye’mizin dört bir yanından misafir ettiğimiz 120 genç filizin ve delikanlının Van’ımızı gördükten sonraki duyguları ve fahri elçi olacaklarını ifade etmeleri bize güç katmıştır.

Doğru yolda olduğumuzu bizlere göstermiştir.

“2023 Dünya Şehri Van” Vizyon Projemiz ile Van’ımızın kadim kimliğini 21. Yüzyıl ile buluşturacağız.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına Van olarak hem bir hediye hem de kıymetli bir katkı yapmış olacağız.

Eminiz ki, 100. yılda Van yeniden güneş gibi Türkiye’ye doğacaktır.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com