VAN BİR DÜNYA KENTİ…  

 
Van’ı, bu güzel ve kadim kenti tanıtmak için projeler hazırlıyor, etkinlikler düzenliyor ve tanıtım fuarlarına katılıyoruz. Tek amacımız var; o da Van’a bir “dünya kenti” vizyonu kazandırmaktır.


Van’ı, bu güzel ve kadim kenti tanıtmak için projeler hazırlıyor, etkinlikler düzenliyor ve tanıtım fuarlarına katılıyoruz. Tek amacımız var; o da Van’a bir “dünya kenti” vizyonu kazandırmaktır.

Geçtiğimiz hafta bu vizyon yolunda önemli bir adım atıldı: sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay, talebimiz doğrultusunda Akdamar Kilisesinin “yılda bir gün” ibadete açılmasını onayladı. Bu karar ile birlikte Van, inanç turizminin önemli merkezlerinden birisi olacaktır. 12 Eylül 2010 tarihinde ilk ibadet organizasyonunu düzenleyerek, alnımızın akıyla bu süreci de hayata geçirmiş olacağız.

Bu onay, yalnızca Van için değil Türkiye’miz için de büyük bir adımdır. Ulusal basında, onay sürecinin gördüğü ilgi ve destek doğru yolda olduğumuzun en önemli kanıtıdır.

Sayın Bakanımıza ve elbette siz kıymetli hemşehrilerimize desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum.

Hayata geçireceğimiz diğer çalışmalar ile Van markası giderek tanınacak ve parlayacaktır.

Bu markayı tanıtmak için her fırsatı olabildiğince değerlendirmek çabasındayız. Yurt içi ve dışındaki her fuar bizim için “altın” değerinde fırsatlardır.

Dünya kazan biz kepçe anlayışı ile “Van” için ilgili kurum, kuruluş ve kişilerle fuarlara katılmaya devam etmekteyiz.

16.sını bu yıl düzenlediğimiz geleneksel İpekyolu Fuarının da sınırlarımızı aştığını memnuniyetle gözlemledik. Ülkemiz içinden birçok kuruluş fuarımıza ilgi gösterirken, dost ve kardeş ülke İran’dan da sektör temsilcileri fuarımızda stand açtı.

17 ülkeden katılımcıların olduğu İzmir Travel Turkey Fuarı’nda Van ili olarak yerimizi aldık. Van ilimizin uluslararası tanıtımı için önemli bir adım attık.

70 il, ilçe ve turzm sektör temsilcisinin katılımıyla, Ankara’da düzenlenen Travel Ankara Turizm ve Tatil Günleri Fuarı’na katıldık.

İstanbul’da açılan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat (EMITT) Fuarı’na katıldık. Bu yıl 14.sü yapılan Fuara 60’a yakın ülkeden toplam 3.500 firma katılmaktaydı. Standımızda sergilediğimizAkdamar Kilisesi Anıt Müzesi ile Hüsrevpaşa Camii ve Külliyesi minyatürleri büyük ilgi gördü. Kentimizin nazar boncuğu Van kedimiz, ülkemizde düzenlenecek Dünya Basketbol Şampiyonası’nın ardından EMITT Fuarı’nın da maskotu oldu. Ayrıca meşhur kahvaltı kültürümüzü de katılımcılara tanıttık. Standımız, ‘En Etkili Tanıtım’ ödülünü de alarak büyük bir başarıya imza attı.

Etkinliklerimizi sadece ulusal sınırlar içinde tutmadık ve uluslararası fuarlara da katılarak ilimizi layıkıyla tanıttık.

Almanya’nın başkenti Berlin’de açılan ITB Fuarı’na katıldık. Fuara, 187 ülkeden 11.127 firma katıldı. Türkiye, fuara ilk kez katılırken, bu ilkin içinde de yine biz vardık. Berlin’deki fuara, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden sadece Van katıldı.

Yine, Moskova’da 17’ncisi düzenlenen Uluslararası Moskova Turizm Fuarı’na (MITT) ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nden sadece ilimiz katıldı. Fuarda, 150 ülkeden 3 bine yakın firma stant açtı.

Ukrayna-Kiev’de düzenlenen 16. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (UITT)’na katıldık. Fuara 45 ülkeden 500’den fazla turizm ve seyahat acente temsilcisi katılmıştı ve yine ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Van vardı. Fuar sırasında Kiev’deki Büyükelçilere üç boyutlu, üzerinde Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi’nin yer aldığı kristal ve Van Güzel kitabını hediye ettik. Akdamar Kilisesi ile ilgili onay haberini de bu esnada almamız ilginç ve hoş bir sürpriz oldu.

İnanmaktayım ki, yukarıda bir kısmını ifade ettiğim çalışmalarımız ve projelerimiz ile 2023 yılı için belirlediğimiz, 1 milyon yerli ve 3 milyon yabancı turist hedefimize bir adım daha yaklaşmış olduk.

Van, başarıları ve gerçekleştirdiği ilkler ile anılacaktır.

Van “Dünya Kenti” olmak yolunda önemli adımlar atmaya devam edecektir.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com