Bahar geldi, Nevruz ateşi yandı.  

 
14 Mart Tıp Bayramını kutladık. Son yıllarda sağlık alanında büyük dönüşümler yaşanıyor.

Vatandaşlarımızın sağlık kurumlarına ulaşması çok kolaylaştı. Önceleri Sosyal Sigortalar Kurumu hastanelerinde 30 kişilik koğuşlar vardı. Şimdilerde ise tek kişilik olan ve içerisinde banyosu, tuvaleti bulunan son derece konforlu odalar bulunmakta.


Önceleri Ülkemizden Avrupa’ya hasta giderdi. Şimdi tam tersi olmaya başladı, oralardan Ülkemize geliyorlar. Bu, sağlık alanında geldiğimiz noktayı gösteriyor. 2003 yılından bu yana pratisyen hekim sayısında üç buçuk kat ve uzman hekim sayısında ise iki buçuk kat artış oldu. Ancak hâlâ doktor ihtiyacımız var. Tüm sıkıntıları teker teker gideriyoruz.

Engelli Olmak Engel Değil
Engelli hemşerilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda 84 görme engelliye, konuşan kol saati ve 12 ortopedik engelliye de tekerlekli sandalye hediye ettik. Böylece yaşadıkları engellerden birini, engel olmaktan çıkardık. Güle güle kullansınlar.


Van`da yaklaşık 120 bin engelli vatandaşımız var. İmkânlarımız ölçüsünde bu kişilere yardımcı oluyoruz. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum: Engelli olmak, engel değildir. Esas engel, engelli vatandaşlarımızı anlayamayan toplumlardadır, fertlerdedir. Herkes ve her kurum kendince engellilerimizi desteklemek zorundadır. Çünkü hepimiz aynı toplumun birer ferdiyiz. Üstelik hiç kimsenin engelli olma veya olmama noktasında bir tercihi yok, olamaz da.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız, yardıma muhtaç kişilere el uzatmaya devam ediyor. Vakıf, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza kömür, gıda, sağlık, proje ve eğitim alanlarında yardımda bulunuyor. Bu kapsamda 2009 yılında ihtiyaç sahiplerine toplam  82 milyon TL’lik yardım yaptık. 2010 yılında da yardımlarımıza devam ediyoruz, edeceğiz.


Çanakkale ve Zeve’yi Birlikte Andık
Çanakkale ve Zeve şehitlerini bir kez daha andık.
Vatanları, milletleri, dinleri, namusları uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi, 18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle bir kez daha yâd ettik. Çanakkale’nin geçilmez olduğunu, bu toprakların çiğnenmez olduğunu, binlerce şehidimiz, akıttığı kanı ve verdiği canıyla tüm dünyaya göstermiştir. Bu anlamlı günde Ermeniler tarafından Zeve Köyü’nde hunharca şehit edilen 2.500-3.000 civarındaki şehidimizi de anıyor ve bir kez daha kenetleniyoruz. Evet, şehitlerimizin kemiklerini sızlatmamak, dünyaya insanlığın gerçek anlamını tekrar göstermek için her 18 Mart’ta tekrar kenetleniyor, bir ve bütün olduğumuzu gösteriyoruz. Herkes bilmelidir ki, asırlardır bir arada yaşayan, şehitlik şerbetini birlikte içen, kabirde bile yan yaya yatan şehitlerimiz gibi bizler de daima bir arada yaşayacağız. Çünkü bu devlet, bu vatan, bu güzel Van; Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arabı, Acemi ile hepimizindir. Şehitlerimizin bizlere emanet olarak bıraktıkları anne, baba, eş ve çocuklara sahip çıkmayı da en önemli vazifelerimizden biri olarak görüyoruz. Hepsinin başımızın üstünde yerleri var.

Van, Moskovada’ydı
İlimizin turizmi için başlattığımız atağa yeni bir halka daha ekledik.  Rusya’nın Başkenti Moskova’da 17’ncisi düzenlenen Uluslararası Moskova Turizm   Fuarına (MITT) katıldık. Fuara, Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nden sadece İlimiz katıldı. Fuarda, 150 ülkeden 3 bine yakın kuruluş stant açtı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,  Van’ı turizm cenneti yapmak için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini belirtti. Ayrıca Van’da yeni bir müze açmayı düşündüklerini söyledi.

Nevruz Ateşi Yandı, Karlar Eridi
Bir Nevruz Bayramı’na daha eriştik. Karlar eridi, güneş yüzünü iyice gösteriyor artık. Cemreler havaya, suya ve toprağa can oldu. Bir kış daha geride kaldı. Aramızdaki kardeşlik, birlik ve beraberlik için Nevruz, bir fırsat oldu. Bu fırsatı iyi kullandığımız zaman , Nevruz, bayrama dönüşebilir. Bu temenniyle hemşerilerimin Nevruz’unu tekrar kutluyorum.

Eğitim ve Spora Desteğimiz Sürüyor
SBS kurslarımızdaki denemelerde başarılı olan öğrencilerimizi ödüllendirdik. 12 kişiye dizüstü bilgisayar ve 96 öğrenciye de TTNET Vitamin hediye ettik. Daha önce de aynı şekilde bir ödüllendirmemiz olmuştu. Dereceye giren 36 öğrenciye, derecesine göre dizüstü bilgisayar, yarım altın veya çeyrek altın armağan etmiştik. Bundan sonra yapılacak denemelerde de dereceye giren öğrencileri ödüllendirmeyi düşünüyoruz.  Çocuklarımızın başarısı için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Yeter ki, onlar gayret etsin ve başarılı olsunlar. Yüzümüzü ak edeceklerinden eminim. 2010 SBS sonuçlarının bizleri memnun edeceğine inanıyorum.

Türkiye Yıldızlar Halter Şampiyonası, İlimizde yapıldı. 20 ilden Van’ımıza toplam 221 halterci geldi. Halterciler, 15 kategoride yarıştı. Türkiye Halter Federasyonu Başkanlığı tarafından kategorilerde dereceye giren ilk üçe madalya verildi. Geçlerimizin, sportif yeteneklerini geliştirmelerini istiyoruz. Bunun için de yavrularımızı bugüne kadar maddi ve manevi her alanda destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.

 

 

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com