Güzellik, beraberinde güzellik getiriyor…  

 
Geçtiğimiz hafta; üç alışveriş merkezinin alışını yaptık. Bu açılışlar, Van’ın ekonomik krize verdiği önemli bir cevaptır. Ekonomimizdeki gelişmenin önemli bir göstergesidir.


Van’ın kaliteli işyerlerine, kaliteli alışveriş merkezlerine, kaliteli otel ve eğlence merkezlerine sahip olması, kentin kalitesini de arttıracaktır.

İnşaallah; başlattığımız hamlelerle bu kente çok sayıda turist gelecek. Van’ın güzellikleri yanında onlara, vakitlerini rahat geçirecekleri  imkanlar sunmamız lazım.

Yeni müesseseler;  hem Van’lı’nın hayatına, hem turizme önemli bir katkı sunacak.

Yeni açılan alışveriş merkezlerimiz yüksek kaliteli ve nitelikli yapılar. Bunlardan birinde buz pistinin olması ayrıca sevindirici. 

Geride bıraktığımız hafta Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım da şehrimizdeydi. Türkiye Buluşmaları Konferansına katıldı.  Bölge ülkelere yönelik sürdürülen: Barış ve Kardeşlik Projesinden elde edilen ve elde edilebilecek verimleri Van’la, Vanlılarla paylaştı.  Demokratik reformlar konusunda; uygulamaya konulan icraatları, hazırlıkları ve kazanımları hemşerilerimizle paylaştı.

Van’ın fiziki olarak kazandığı yatırımlar, şehrimize atfedilen önemin önemli bir göstergesi. Van sınırlarında il ve devlet yolu olarak toplam bölünmüş yolumuz 36 kilometre iken, 2010 yılında Bin Yüz Oniki Kilometreye ulaştık. Bu yıl, 45 kilometre bölünmüş yol yatırımını da bu kazanımımıza ekleyeceğiz.

Havayolu ulaşımı da yüzümüzü güldüren, umutlarımızı pekiştiren başka bir gösterge.
2002 yılında Van’a havayoluyla gelen-giden yolcu sayısı 127 bin kişiydi. 2009 yılında gerçekleşen yolcu sayısı, Van’ın büyüklüğü ve potansiyelini göstermesi açısından yüzümüzü güldürdü. 2009 havayolunu kullanan vatandaş sayısı 746 bin kişiye ulaştı.

Havayolu kullanımı yaklaşık %600 artmış bulunuyor.  2010 yılı hedefimiz ise 1 milyon yolcu.

2002-2009 yılları arasında Van’a konut, eğitim, sağlık, ulaşım, sosyal yardımlar ve iletişim alanlarında toplam 1 milyar lira yatırım yapıldı. Yapılan bu yatırımın, Van’ın gördüğü talebi her geçen gün artırdığını bizzat yaşayarak görüyoruz.

Güzellik ve gelişme, kendisi ile birlikte yeni güzellik ve gelişmeleri getiriyor.

Yolcu kapasitesinin artışına bağlı olarak  Ferit Melen Havaalanı’nın ‘liman’ olması için bir karar alındı. İran’dan Van’a uçak seferlerinin başlaması ile ilgili bir müracaatı var. Biz, bu müracaata olumlu bakıyoruz.

Yaptığımız temaslarla; Van’ın  hem yurtiçi hem de yurt dışı uçuşlarının daha da gelişmesini hedefliyoruz.

Yolcu artışıyla birlikte; Van Havaalanının terminali artık yetmiyor. Destek hizmet binaları yetersiz kalıyor. Bunları bu yıl yapıyoruz. 1 Mart’ta ilana çıkılacak. Terminali, bugünkü büyüklüğünün 1 mislinden daha fazla büyüteceğiz. 13 bin 500 metrekarelik yeni bir terminal binası daha inşa edeceğiz.

Ferit Melen Havaalanı’nın etkin kullanılması  ve şirketlerin buraya seferler düzenlemesi için en büyük görev, Van’daki sivil toplum kuruluşlarına düşüyor.

Sivil toplum kuruluşları el ele vererek Van’a daha fazla insan gelmesini sağlamalı. Yurtiçinden ve yurtdışından gerekli bağlantıları kurup yolcu akışını sağlamalıyız. Van’a şu anda 3 firma taşımacılık yapıyor. Daha fazla firmanın gelmesi de mümkün.

Geztiğimiz haftanın önemli gelişmelerinden biri de; Kalkavan Denizcilik Anadolu Teknik Lisesi ile Van Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi arasında işbirliği protokolünün imzalanmasıdır.

Protokolün amacı; Van’lı denizcilerin daha iyi yetişmesini sağlamaktır. Denizciler; gerek iç sularda, gerekse uluslararası sularda seyreden gemilerde bulunacaklar.

Kalkavan Denizcilik Lisesi`nin kaynakları ve imkânları daha geniş. Onların bu imkânlarından, Van`daki genç denizcilerin yararlanması sağlanacak. Böylece daha donanımlı birer denizci olabilmeleri için çeşitli imkânlara kavuşmuş olacaklar.

Hep diyorum; Şehrimiz Van özel, güzel bir şehir. Bu özel ve güzel şehri anlatan; görsel şölen niteliğinde İngilizce ve Türkçe bir kitap hazırladık. Adı: Van Güzel. Bu, kitabımızı Türk ve Dünya kamuoyunun beğenisine arzettik.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com