Çatak’ta Zincirleme Açılış  

 
Çatak Toplum Merkezinin, Misafir Anne Odalarının ve Çatak İlçe Kütüphanesinin Toplu açılışını yaptık.

Çatak Toplum Merkezinin 365 m2’lik arsası, Çatak Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ve KÖYDER işbirliği ile temin edildi. 2 katlı Merkezde; 6 sınıf, 1 konferans salonu, 1 çok amaçlı salon, 1 müdür ve 1 rehberlik odası, 1 çay ocağı ve 2 WC bulunmaktadır.
Burada SBS ve bilgisayar kursları açılacak, ayrıca vatandaşlar için eğitim ve bilgilendirme seminerleri yapılacaktır.

Çatak YİBO’da 2 adet Misafir Anne Odası hazırlandı.

Çatak ilçesi Özel İdare Müdürlüğüne ait olan 2 katlı hizmet binası, Çatak İlçe Kütüphanesi olarak tahsis edildi. Burada 3665 kitap ve 4 adet bilgisayar bulunmaktadır. Bilgisayarlara Vitamin Eğitim Programı da yüklendi.

Bu yatırımlarımız sayesinde bundan böyle gençlerimiz ve çocuklarımız vakitlerini boşa harcamayacak. Aksine SBS’ye hazırlanabilecek, bilgisayar kullanmayı öğrenebilecek; kütüphaneye gidip kitap okuyabilecek, ders çalışabilecek, araştırma yapabilecek,  halkımız belli sosyal ve toplumsal konularda uzmanlardan bilgi alabilecek.

Annelerimiz Çatak YİBO’ya gidip çocuklarının durumunu yerinde görebilecek, ortamlarında bulunacak, öğretmenleriyle görüşüp fikir alış-verişinde bulunabilecek.

Van’da Mikro Kredi Heyecanı
Kadın Girişimcileri Destekleme Derneği, iş kurmak isteyen bayanlara en fazla 3 bin TL olarak verdiği kredi miktarını 5 bin TL’ye yükseltti.

Aynı zamanda daha önce sadece Van’daki bayanların faydalandığı kredilerin ilçelerdeki bayanların da faydalanması için buralara da verilmesi yönünde karar alındı. Bundan sonra Edremit, Erciş ve Gürpınar ilçelerinde de talepte bulunan bayanlara kredi verilebilecek.

2005 yılında başlayan Mikro Kredi Projesi kapsamında iş kurmak isteyen 1.426 bayana 1.684.000 TL kredi verildi. Kredilerin tümü geri ödendi.

Van’da Resim Sergisi
5-15 Şubat tarihleri arasında Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi’nde açılacak olan 11’nci Uluslararası ’Medeniyetler Sanat Aşkına’ resim sergisi Van’da açıldı. Sergide Türk, İranlı ve Azerbaycanlı ressamların yaptıkları toplam 110 resim bulunmaktadır. Bu sergi, İran ve Türkiye halklarının yakınlaşmasının ve dostluğunun, sanatsal faaliyetlerle geliştirilmesi ve taçlandırılması sergisi olarak da düşünülebilir.

İnşallah Türkiye’den de ressamlar İran’daki şehirlere giderek sergiler açarlar. Sergi için başkente gidecek 16 sanatçının konaklama masrafları da Valiliğimiz tarafından karşılanacaktır. Van’dan esen sanat rüzgârını Ankaralı sanatseverlerle de buluşturmayı hedefliyoruz.

SODES Van’da
Valiliğimiz öncülüğünde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Sosyal Eğitimciler Spor Kulübü Derneği tarafından SODES kapsamında bir proje başlatıldı. ‘Sporla Gelen Kardeşlik’ adlı proje, Doğu Anadolu Bölgesi’nde sadece İlimizde uygulanmaktadır.

Projeye göre okullarının 7. sınıflarında okuyan başarılı 300 öğrenci, Gevaş YİBO’da 1 hafta süreyle sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılma imkânı bulacak. Öğrencilerin 66’sı Başkale’ye, 80’i Gürpınar’a, 32’si Çatak’a, 40’ı Gevaş’a, 82’si İl Merkezine bağlı köylerden seçildi.

Bu ilçelerimiz, Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında oldukları için, öncelik, bu ilçelerimize verildi. 

Projede 20’si gönüllü eğitmen olmak üzere toplam 33 kişi görev yapmaktadır. Proje, 12 ay boyunca her hafta sonu yapılacaktır. Yaz tatilinde 10 günlük bir kamp daha yapılacak ve düzenlenecek müsabakalar ve ödüllendirmelerle Proje tamamlanacak.

Projenin amacı; çocukların sosyal, kültürel ve sportif gelişmelerine yardımcı olmak; yeteneklerinin ortaya çıkmasına imkân sağlamak; onlara çeşitli spor dallarında temel beceriler kazandırmak; çocukları kötü alışkanlıklara karşı bilinçlendirmek ve onları sosyalleşme ve iletişim becerileri hakkında bilgilendirmektir.

Umuyoruz ki bu çocuklar, gelecekte Ülkemizi Avrupa, dünya ve Olimpiyat şampiyonalarında temsil ederler.

Van’da Sünnet Şöleni
İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından dar gelirli 200 çocuğumuz sünnet ettirildi. “Polis Amca Kirvem Olur musun?” adlı proje kapsamında önce kına gecesi yapıldı, ardından da şölen düzenlendi. Okunan Mevlitten sonra çocuklarımızla birlikte pasta kestik. Çocuklarımız, müzik eşliğinde doyasıya eğlendi.

Hem geleneğimizde hem de inancımızda erkekliğe atılan ilk adım olarak bilinen sünnetin çocuklarımızın anılarında güzel bir fotoğraf olarak kalmasını istiyoruz.

BM’den Valiliğimize Teşekkür Belgesi
Birleşmiş Milletler tarafından, Mart 2006-Aralık 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen `Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı` kapsamında Van’da kadınların ve kız çocuklarının haklarını koruyan, geliştiren ve onların siyasi, ekonomik erişimlerini kolaylaştıran hizmet ilkelerini kabul ettiği için Van Valiliği ve İl Özel İdaresi’ne Teşekkür Belgesi verildi.

Van Valiliği’nin öncülüğünde yürütülen Van Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın (Van YEEP) temel amacı, yerelde kadın-erkek eşitliğini sağlamaktır. Bu amaçla bir bayan sosyologun görevlendirildiği bir de ofis kuruldu.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com